Sastanak župana Dekanića sa Udrugom „Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije“ i američkim ratnim veteranom Charlesom O. Warnerom III

Foto: Vukovarsko - srijemska županija

VINKOVCI, Župan Vukovarsko – srijemske županije Damir Dekanić i njegov zamjenik Franjo Orešković susreli su se u Palači Srijem s predsjednicom Udruge „Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije“ Ljiljanom Poje te socijalnim antropologom, američkim vojnim veteranom Charlesom O. Warnerom III. Teme razgovora bile su suvremena veteranska istraživanja u Jugoistočnoj Europi i osvrt na iskustva hrvatskih veteranki i dragovoljaca Domovinskog rata.

„Zahvalan sam na današnjem prijemu u Vukovaru, županu Dekaniću i zamjeniku župana Oreškoviću te Udruzi Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije koju vodi gospođa Poje, na prenošenju svojih iskustava i dojmova o Domovinskom ratu, na koji su sjećanja još uvijek svježa. Sretan sam što sam ovdje u posjeti Vukovaru, koji planiram još od početka mog boravka u Hrvatskoj, od veljače ove godine“, rekao je Warner.

Kazao je kako treninzi mogu profesionalne vojnike u određenoj mjeri pripremiti na ono što slijedi ali sudjelovanje u vojnim aktivnostima je uglavnom individualni doživljaj svakog vojnika. Dodao je kako u razdoblju nakon rata pokušavaju vojnike prilagoditi svakodnevnom životu i to kroz posebne programe i djelovanje veteranskih udruga.

„Riječ je o svojevrsnoj potkulturi koja ima svoje mjesto i pažnju u društvu. Oni se druže, međusobno razgovaraju, evociraju doživljaje i prenose ih novim generacijama. Svoj boravak ovdje, iskustva i razgovori s gospođom Poje te članovima Udruge, županom Dekanićem kao i rezultate istraživanja, iskoristit ću za pisanje doktorskog rada koji ću rado podijeliti s vama nakon što ga završim. Zahvaljujem svima na velikoj podršci i susretljivosti za vrijeme mog boravka u Vukovaru, gradu heroja Domovinskog rata“, istaknuo je Warner.

Govoreći o razgovoru župan Dekanić kazao je kako mu je izuzetno drago na posjeti Warnera koji se bavi tematikom koja nam je jako bitna – veteranima Domovinskog rata.

„Kada uspoređujemo veterane američke vojske i hrvatske veterane Domovinskog rata važno je naglasiti da su naši veterani postali vojnicima iz nužde, kao civili, napuštajući svoje poslove, braneći svoj prag i svoje obiteljske kuće, dok su američki vojnici krenuli u borbe iz vojnih učilišta uz prethodnu vojnu obuku. Stoga je razdoblje nakon Domovinskog rata te vojnog angažmana, kao i posljedice s kojima se danas suočavaju naši branitelji, drugačije obzirom da se za to nisu profesionalno pripremali. U tom smislu su i njihovi problemi s kojima se u mirnodopsko vrijeme susreću na određeni način drugačiji. Naši veterani imaju potporu države, no uz to zavrjeđuju i našu potporu i poštovanje javnosti. Među brojnim braniteljima tek manji broj njih je istaknut zbog svog doprinosa i žrtve koju su podnijeli. Drago mi je da smo poseban naglasak stavili na braniteljice, koje su imale svoju ulogu tijekom Domovinskog rata. Nadam se kako će svaki novi razgovor na ovu temu otvoriti priče i sjećanja, koje će biti zabilježene kako bi generacije koje dolaze znale što se događalo, te bile spremne da se takvo nešto više ne ponovi“, rekao je Dekanić.

Predsjednica Udruge „Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije“ Ljiljanom Poje kazala je kako puno radi s hrvatskim braniteljima i da se sa njima susreće svakodnevno kako bi se međusobno pomogli u razdoblju mira.

„Imamo različite aktivnosti za veteranke i veterane kao što su psihosocijalne radionice, posjete obitelji stradalih žrtava, do raznih radionica izrade domaćih rukotvorina kao što su zlatovez i ostale tehnike ručnog rada, u koje se oni rado uključuju i provode svoje vrijeme“, rekla je Poje.