Vinkovci pristali platiti nagodbu od 2,1 milijun eura za propali projekt gradnje regionalnog odlagališta otpada

Foto: Đuro Karalić

Nakon vukovarskog, i vinkovačko Gradsko vijeće izglasalo je odluku kojom austrijskim tvrtkama Strabag i Saubermacher isplatiti 2,1 milijuna eura zbog propalog projekta gradnje regionalnog odlagališta otpada istočne Slavonije kod osječkog naselja Antunovac, a koji su zajednički pokrenuli Osijek, Vinkovci, Vukovar, Županja i Beli Manastir.

Međutim, nakon što je 2009. godine grad Osijek odbio austrijskim tvrtkama izdati građevinsku dozvolu one su podigle tužbu i od tada je do danas pokrenut niz međusobnih sudskih postupaka od kojih neki još uvijek traju.

Visoki trgovački sud u Zagrebu je 26. srpnja 2023. godine pravomoćno presudio da su gradovi osnivači ZOIS-a dužni svakom od austrijskih društava isplatiti iznos nešto veći od 1,8 milijuna eura, s pripadajućim zakonskim kamatama, a moraju platiti i parnični postupak nešto veći od 41.000 eura.

U međuvremenu su gradovi stupili u pregovore sa Strabagom i Saubermacherom radi izbjegavanja ovršnog postupka i nude nagodbu po kojoj bi se svi sporovi riješili plaćanjem iznosa od devet milijuna eura temeljem sklapanja sudske nagodbe, a iznos bi se podijelio na gradove sukladno njihovim udjelima s rokom plaćanja do 30. lipnja 2024. godine.

Prošlog tjedna odluku o prihvaćanju nagodbe i isplati nešto manje do 1,5 milijun eura donijelo je vukovarsko Gradsko vijeće, dok je vinkovački dio nagodbe 2,1 milijun eura.

„Nikome neće biti lako to platiti, ali zato smo birani, da rješavamo i takve probleme, da građani to u konačnici ne osjete na cijenama komunalnih usluga i usluzi Grada koju inače pružamo, nego da to prođemo na jedan način koji svakako neće biti bezbolan, ali svi ga drugi ne bi trebali osjetiti. U narednim mjesecima ćemo u ratama riješiti kompletan iznos i skinuti tu obvezu s Grada Vinkovaca”, rekao je gradonačelnik Ivan Bosančić.

Po mišljenju tadašnjeg vinkovačkog gradonačelnika Mladena Karlića, bilo je više razloga za neuspjeh cijelog projekta, a najvećim dijelom je doprinijelo to što tadašnji gradonačelnik Osijeka i osječko-baranjski župan nisu bili ista politička stranka pa se nisu baš slagali.

Kada je došlo vrijeme za izdavanje građevinske dozvole Osijek ju nije htio izdati i tu je sve stalo te su uslijedile tužbe, pojasnio je Karlić.

Sukladno postotnim udjelima osnivača ZOIS-a, Osijek mora platiti 43 posto, Vinkovci 23, Vukovar 16, Županja 10,3, a Beli Manastir 6,9 posto ukupnog troška nagodbe.

Prihvaćanjem nagodbe obustavili bi se svi postupci u tijeku, a Strabag i Saubermacher ne bi pokrenuli postupak prisilne naplate po ovršnosti predmetne presude.