Potvrđena afrička svinjska kuga u Vukovarsko – srijemskoj županiji

Foto: Pixabay/skeeze

ZAGREB, Afrička svinjska kuga po prvi put je potvrđena i u Hrvatskoj i to u selima uz Savu Vukovarsko – srijemske županije. Bolest je potvrdio Hrvatski veterinarski institut pozivajući se na uzorke uzetima sa svinja iz dva uzgojna objekta na području Posavskih Podgajaca. Riječ je o dva manja objekta na kojima su svinje držane na otvorenom. To je . Bolest je potvrđena i u objektima u Rajevom Selu i Gunji. Zbog pojave bolesti Veterinarska inspekcija je naredila preliminarne mjere kontrole i to zabranu premještanja svinja, obaveznu primjenu dezinfekcije i korištenje zaštitne opreme. U tijeku je određivanje mjera kontrole, uključujući usmrćivanje preostalih svinja na objektu, određivanje zona ograničenja, prikupljanja epidemioloških informacija te utvrđivanje kontaktnih objekata i mogućeg širenja bolesti na druge lokacije.

Inače, afrička svinjska kuga virusna zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost može doseći i 100%. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, već isključivo za domaće i divlje svinje. Bolest prenose divlje svinje. Najveći problem, kada je riječ o ovome virusu, je činjenica što je virus izrazito otporan na vanjske uvjete i ostaje dugotrajno prisutan u okolišu na zaraženom području. Pri tome nema niti lijeka niti cjepiva za ovu bolest tako da je osim provedbe strogih mjera kontrole jedna od mjera suzbijanje bolesti i usmrćivanje domaćih svinja na zaraženim gospodarstvima.

Osim usmrćivanja svinja na zaraženim gospodarstvima, određuju se zaražene i ugrožene zone te rizične zone ovisno o epidemiološkoj situaciji, u kojima se uspostavljaju vrlo rigorozne mjere poput zabrane kretanja ljudi u zaraženu zonu u slučaju pojave bolesti u divljih svinja, zabrane prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, naređuju se vrlo stroge biosigurnosne mjere, čišćenje i dezinfekcija vozila, opreme, pribora i dr.

U slučaju usmrćivanja domaćih svinja, posjednici imaju pravo na naknadu štete isplaćenu iz sredstva državnog proračuna, pod uvjetom da su na gospodarstvu provedene sve propisane preventivne mjere, navode iz Uprave za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede.