Organizacije koje se bave pravima žena podržavaju zahtjeve roditelja, traže i preventivni rad na terenu

Foto: Turistička zajednica Vukovar

VUKOVAR, Povodom incidenta u središtu Vukovara, koje se dogodilo prošle subote, a u kojemu je nekoliko 15-godišnjaka zadobilo teške tjelesne ozljede i završili na liječenju u KBC Osijek, oglasile su se i organizacije iz cijele Hrvatske koje se bave pravima žena. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:  

„Prošli tjedan, 6. siječnja 2024. prema informacijama iz medija u Vukovaru se dogodio  brutalan fizički napad na maloljetne osobe u dobi 15 i 16 godina. Prema napisima iz medija troje napadnutih dječaka je hospitalizirano na odjelu dječje kirurgije te je dvoje zadržano u bolnici; „jedan ima teže tjelesne ozljede, frakturu lubanje i kosti lica, a drugi ima lakše tjelesne ozljede kao što su kontuzije glave, trbuha i prsnog koša” prema navodima iz medija. Napad se dogodio nakon što su napadači čuli da dječaci govore ekavicom te su im vikali za vrijeme napada „Delije“, što jasno ukazuje da se radi o napadu motiviranom mržnjom na temelju nacionalnog podrijetla.

Ženske organizacije podržavaju u potpunosti zahtjeve roditelja žrtava ovog brutalnog napada i prosvjed koji će se održati sutra.

Smatramo da su za nasilje i za ovaj slučaj odgovorni nefunkcionalni sustav i nedostatak institucionalne podrške borbi protiv nasilja. Još jednom upozoravamo na alarmantnu prisutnost nasilja u društvu i nereagiranje sustava.

Na prijavljeni napad policija i Državno odvjetništvo nisu reagirali adekvatno te ovaj napad nije prepoznat kao zločin iz mržnje na temelju nacionalnog podrijetla. Naime, već je uslijed medijskog izvještavanja o slučaju promijenjena kvalifikacija djela, ali napadači se još uvijek ne terete za počinjenje kvalificiranih oblika kaznenih djela iz mržnje, unatoč javnosti dostupnim informacijama o opisu napada iz kojih je jasno vidljivo da su djela motivirana mržnjom na temelju nacionalnog podrijetla.  

Upravo je zabrinjavajući izostanak prepoznavanja specifičnih oblika nasilja kao što je zločin iz mržnje, koji predstavljaju osobitu društvenu opasnost te su za njih propisane strože sankcije Kaznenim zakonom, a čija primjena redovito izostaje.

Svakodnevno svjedočimo nasilju u svim segmentima privatnog i javnog života na koje država unatoč postojećim zakonima, strategijama i protokolima ne nalazi adekvatan odgovor.

Izražavamo podršku žrtvama ovog brutalnog napada i njihovim roditeljima i osuđujemo propuste institucija te sve pokušaje opravdavanja ovog zločina i okrivljavanja žrtava.

Također tražimo sustavnu edukaciju i senzibilizaciju  policije,  pravosudnih organa  i javnosti te podsjećamo na hitnost uvođenja građanskog odgoja u školama kako bi kroz obrazovni sustav poticali mlade na nenasilničko ponašanje i prihvaćanje različitosti“, stoji u njihovom priopćenju.