Ususret obilježavanja Dana mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, Biljana Gaća, članica Predsjedništva SDP-a Hrvatske i predsjednica SDP-a Vukovar ističe kako je ovaj dan važno slaviti u čast mira i povijesnog procesa koji je spriječio nove ljudske žrtve, omogućio povratak prognanicima u svoje domove, kao početak sveobuhvatne obnove zajednice.
Dan mirne reintegracije obilježava se 15. siječnja u spomen na 15. siječnja 1998. godine i završetak procesa mirne reintegracije istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.
“U to vrijeme uspjeh ovog procesa ovisio je najprije o ljudima i njihovoj želji da se sve okonča u miru. I na tome im hvala. Smatram da smo mirnu reintegraciju dužni u ime mira slaviti jednako kao i druge državne praznike, čime bismo zaista pokazali da nam je stalo do mira i shvatili da taj proces, nažalost, još nije gotov. Na njemu trebamo raditi. Mirna reintegracija naglo je prekinuta, a nesustavno bavljenje ljudima i njihovim traumama dovelo je do toga da negativne posljedice osjećamo i danas”, mišljenja je Gaća koja u priopćenju za javnost ocjenjuje kako je politika podjela, brojanje krvnih zrnaca, “razdvajanje” djece vrtićke i školske dobi, stvaranje nacionalističkog diskursa u posljednjih desetak godina, dovelo do toga da nasilje postaje produkt, odnosno posljedica takvih politika.
“Godinama gledamo grafite koji predstavljaju govor mržnje i s jedne i s druge strane, slušamo o verbalnom nasilju, svjedočimo izljevima mržnje i na kraju, nažalost, sve učestalijim slučajevima s teškim tjelesnim ozljedama. Roditelji u Vukovaru danas se s pravom pitaju čije je dijete sljedeće, tko će idući imati frakturu lubanje i polomljena rebra? Tome se što prije mora stati na kraj, a za to najveću odgovornost imaju državne i gradske vlasti, kao i obrazovni sustav te u konačnici kućni odgoj”, poručuje Biljana Gaća uz poruku kako je uvjerena da vukovarska zajednica može pokazati pravu sliku o sebi, a to nije slika nasilja, mržnje i podjela.