Vinkovci: Priveden kraju projekt “Sunčana strana grada” kojim se planira ušteda električne energije od čak 95 posto

Foto: Novosti

U suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Agencija za razvoj i investicije grada Vinkovaca VIA privela je kraju projekt „Sunčana strana grada” s ciljem približavanju realizaciji projekta zelenih Vinkovaca odnosno energetskoj samoodrživosti i proizvodnji energije iz obnovljivih izvora u gradu na Bosutu.

Projekt „Sunčana strana grada“ vrijedan je 280.000 eura i sufinanciran je s 40% od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je ostatak sredstava osigurao Grad Vinkovci.

„Naša razvojna agencija VIA dobila je zadatak da sve naše školske i vrtićke objekte pokušamo učiniti što manje ovisnima o velikim režijskim troškovima. U toj smo namjeri dobrim dijelom uspjeli energetskim obnovama, a sada nastavljamo i postavljanjem fotonaponskih elektrana. Dio je ovo sveobuhvatne zelene strategije kojom želimo Vinkovce postaviti visoko na ljestvici modernih, zdravih i učinkovitih gradova te već sada imamo spreman sličan projekt, a kako bi u konačnici ovakve elektrane bile postavljene na krovove svih škola, vrtića i drugih zgrada u gradskom vlasništvu”, kazao je gradonačelnik grada Vinkovaca, Ivan Bosančić.

Direktorica Agencije VIA, Danijela Slipčević podsjeća kako fotonaponske elektrane postavljene na tri vinkovačke osnovne škole, tri dječja vrtića i zgradu Tehnološkog parka Vinkovci te pokrivaju prosječno 95 posto godišnje potrošnje električne energije ustanova na koje su postavljene. Navela je kako primjerice, u Dječjem vrtiću Pčelica račun za električnu energiju trenutačno iznosi 1330 eura, a korištenjem solarnih panela bit će manji za čak 1100 eura.

„Projekcija je da će nakon puštanja solarne elektrane u rad ovaj tjedan on biti tek 200 eura, što je značajna ušteda ne samo za vrtić, nego i za cijelo okruženje. Sva financijska sredstva koja uštedimo vrtić će moći ponovno uložiti u poboljšanje materijalnih uvjeta, u povećanje plaća i u daljnje obrazovanje, a upravo nam je to krajnji cilj”, kazala je Slipčević.

Po riječima zamjenika vinkovačkog gradonačelnika Josipa Romića, cilj je osigurati energetsku neovisnost kroz postavljanje fotonaponskih elektrana koje bi se trebale naći na krovovima svih zgrada u vlaništvu Grada Vinkovaca.

“Projektom „Sunčana strana grada” značajno doprinosimo zaštiti okoliša, smanjenju emisije CO2 i općenito cilju zdravih i zelenih Vinkovaca koje ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama”, ustvrdio je Romić.

„Kroz ovakve projekte želimo sami dodatno proizvoditi električnu energiju kako bi smanjili režijske troškove, a sva sredstva iz proračuna namijenjena za plaćanje režija usmjerit ćemo u obrazovanje, rad s djecom predškolske i školske dobi” naglasio je.

Svi objekti na kojima su postavljene fotonaponske elektrane u sklopu projekta (osnovne škole Vladimira Nazora, Nikole Tesle i Antuna Gustava Matoša, dječji vrtići Stribor, Budućnost i Pčelica i zgrada Tehnološkog parka) prethodno su prošli kroz energetsku obnovu. Godišnji trošak za električnu energiju tih objekata procijenjen je na oko 39.000 eura, a uz korištenje fotonaponskih elektrana bit će, kako je rečeno, manji za čak oko 37.000 eura.

Ukupna snaga fotonaponskih elektrana iznosi 203,64 kW, proizvodit će 266.552 kWh električne energije godišnje te će pokrivati prosječno 95% potrošnje navedenih ustanova, pojasnio je učinkovitost elektrana voditelj projekta Josip Barišić.

U sklopu završena konferencije projekta “Sunčana strana grada”, koja je održana u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci, za predškolce i školarce odigrana je edukativna predstava u kojoj su glumci Gradskog kazališta Joze Ivakića na zanimljiv način prikazali na koji se sve način može štedjeti energija i koje su koristi od sunčeve energije koja je besplatna, samo ju treba znati iskoristiti.

Foto: Novosti