Nekada davno vjerovali smo da će nas izliječiti puštanje obilatih količina krvi, umotavanje u crvene plahte ili ispijanje soka od prilično smrtonosne kukute. U međuvremenu smo se ponešto opametili, no umjesto ovih dokazano neučinkovitih metoda liječenja iz srednjovjekovnog doba, u 21. stoljeće donijeli smo neke svoje mitove o zdravlju, posebno o načinu prehrane i tjelovježbi. Pa da vidimo koje od njih možemo zaboraviti…
Pijte 8 čaša vode svaki dan
Možete, ali i ne morate. Nije točno da ćete samo uz čarobnih osam čaša imati dovoljnu količinu tekućine u sebi, isprati toksine i postići vječno zategnutu kožu.
Sve namirnice koje unosimo imaju u sebi vode, pa tekućinu unosite već i dok jedete papriku ili odrezak. Osim toga, nismo svi jednakog stasa, nije svaki dan vani plus 40, ne radimo svi tjelesno jednako zahtjevne poslove. Stoga bi vam i upola manja količina od osam čaša trebala biti dovoljna.
Ne više od 3 šalice kave dnevno
Puni mit glasi “Kava i čaj dehidriraju, stoga njihov unos treba ograničiti, a svaku šalicu popratiti čašom vode”. Što je netočno, osim ako pijete izrazito jake kave i čajeve.
Pijete li te napitke prosječne jačine, oni vas, kao i sve ostalo, hidratiziraju. Ima ljudi koji se nataču samo kavom i čajevima i nije im ništa. Jedino bi trudnice trebale pripaziti i konzultirati se s liječnicima.
Vježbati treba umjereno 30 minuta, 3 puta tjedno
Gore navedene brojke nemaju nikakvog smisla, za početak jer se definicija umjerenog razlikuje od osobe do osobe. Netko tu podrazumijeva lakšu šetnju, a netko žestok tempo na steperu u teretani. Zapravo bismo se svi trebali mnogo više potruditi i znojiti, pod uvjetom, dakako, da vam zdravlje to može podnijeti.
Pojedite dnevno tri porcije voća ili povrća
Pod porcijom se podrazumijeva komad ili zdjelica, ovisno o vrsti. No tri, obično predviđeno kao međuobrok, kao i kod ostalih mitova, samo je brojka koja bi trebala podsjetiti prezaposlene da su svježe voće i povrće nužni za zdravlje. U Britaniji je ta znamenka 5, Japanci tvrde 17, a Amerikanci 8. Sve se svodi na to da su voće i povrće važni za probavu, srce, mozak itd., a koliko ćete ga pojesti i kako rasporediti (najbolje češće u manjim obrocima) prepušteno je vama.
Spavajte osam sati dnevno…
… a ako spavate sedam ili šest, ionako izloženi stresu otrčat ćete do najbližeg liječnika po tablete protiv nesanice. Tvrditi kako nam je svima potrebno osam sati sna da bismo dobro funkcionirali isto je kao izjaviti da bismo svi morali nositi cipele broj 40 da bismo ispravno hodali. Spavajte onoliko koliko vam je potrebno da se ne osjećate umorno i iscrpljeno.
Kalorije: ženama je dosta 1940, muškarcima 2550
U stalnoj borbi za ljepše oblikovana i općenito zdravija tijela, najlakše je pribjeći nekoj čarobnoj brojci koju dnevno ne smijemo prijeći. Međutim, panično pregledavanje tablica s kalorijama za svaki zalogaj neće vam dati figuru Heidi Klum ili Matthewa McConaugheyja. Opet se vraćamo individualnom – što radite, koliko često i što točno jedete i pijete, vježbate li ili ne, sve je to važno u formuli koja određuje vaš idealan dnevni unos kalorija.
Alkohol i antibiotici ne smiju se miješati.
I točno i netočno. Dok alkohol, pokazala su istraživanja, neće pobiti djelovanje antibiotika, miješanje tih lijekova s alkoholom može uzrokovati cijeli niz drugih, povremeno vrlo opasnih posljedica, od glavobolje do povraćanja nadalje.
Neke prehrambene namirnice sprečavaju karcinom
Nažalost, ne. Nema hrane koja može spriječiti rak. Ta je bolest u genima ili u načinu života ili posljedica nekih okolnosti (poput izloženosti zračenju, na primjer)… I dok zdravim načinom života, pravilnom ishranom, izbjegavanjem cigareta i slično sigurno možete smanjiti šanse za rak, namirnice koja ga može posve isključiti nema.
Ugljikohidrate treba izbjegavati ako želimo smršati
Pogrešno. Ugljikohidrati su važan dio pravilne ishrane i u idealnim uvjetima bi trebali zauzeti trećinu od ukupno pojedenih namirnica. Nije dobro, naravno, jesti bijelo brašno i bijeli šećer, ali si nećete pomoći ni ako uzmete zdrav kruh od punog zrna i debelo ga namažete margarinom.
Brijanje potiče dlake da rastu brže i grublje
Kozmetička industrija i saloni za depilaciju neće biti sretni, ali ovo nije točno: dlaka nakon brijanja ne raste ni brže niti zadeblja. Pogrešan dojam dobiva se jer novoiznikla dlaka nema istanjen vrh, već je on ravan te se stoga doima debljim, a ljeti je k tome i tamnija, jer smo obrijali od sunca posvijetljeli dio.
Loša prehrana i higijena uzrokuju prišteve
Djelomično točno, no najveći se uzročnik prišteva ipak krije u hormonima, stoga najveće probleme s aknama imaju tinejdžeri. Higijena i zdrav način prehrane, razumljivo, uvelike će popraviti izgled vaše kože, no odete li problematične kože liječniku, on će vam, uz preporuke o ishrani, ipak prepisati i lijekove.
Preuzeto s poslovni.hr