Što tko želi u vukovarskoj političkoj svakodnevnici?

Foto: Ivan Matić

Od Domovinskog rata, pa i prije, pa sve do danas Vukovar ima posebnu simboliku među građanima Hrvatske. Osnovni razlog tome su događanja tijekom Domovinskog rata, agresija, stradanja, nestali, međunacionalna događanja ali onda i politička događanja u gradu na Dunavu. Tijekom proteklih godina na vukovarskoj političkoj sceni moglo se vidjeti sve i svašta pa su tako Grad, za razliku od Vinkovaca i niza drugih gradova, vodile čak tri političke stranke (HDZ, SDP i Domovinski pokret).

Svjedočili smo tako i raznim prozivanjima, političkim ratovima, prelascima iz jedne stranke u drugu, neprincipijelnim koalicijama, prijevremenim izborima… S obzirom da se radi o Vukovaru sve je to praćeno pod posebnim medijskim povećalom čemu doprinosi i činjenica da Vukovar ipak uživa poseban status u Hrvatskoj. Gotovo svi će se složiti da gradonačelnik Vukovara ima jednu posebnu težinu u Hrvatskoj koja je veća i teža i od mnogih većih gradova. Međutim, ono što se događalo na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća otišlo je korak dalje pa čak i za novinare koji sva ta događanja prate godinama unazad i koji su vrlo često i prije raznih odluka i događanja znali što se sprema i što će se dogoditi.

Osnovni razlog tome je odluka Hrvatskih suverenista koji su poslije deset godina raskinuli koaliciju s Domovinskim pokretom. Odmah potom su članovi Suverenista napustili gradsku vijećnicu, za njima i zamjenik gradonačelnika Filip Sušac, a i direktor gradske tvrtke Komunalac Bruno Marić je podnio ostavku na mjesto direktora. Uslijedile su potom i izjave raznih političkih aktera ali i nova događanja u Gradskom vijeću kada je HDZ podržao predloženi proračun Domovinskog pokreta. I prije izglasavanja proračuna vidjelo se u kojem smjeru će sve to ići kada su tijekom Aktualnog sata vijećnici HDZ-a gradonačelniku Ivanu Penavi postavljali light pitanja navodeći kako je to od velikog interesa građana. Samo podržavanje proračuna su pravdali činjenicom da su gradske vlasti uvažile sve njihove amandmane. Drugim riječima poslije koalicije DP-HS sada smo u Vukovaru na tragu koalicije DP-HDZ.

Kako god poslije svega viđenoga i napravljenoga može se postaviti i pitanje što tko od političkih aktera u cijeloj toj priči dobiva ili želi. Ali krenimo redom.

Hrvatski suverenisti su krajem listopada, odnosno šest i pol mjeseci prije lokalnih izbora, krenuli u izbornu kampanju. To su napravili raskidom koalicije tako da si ostavljaju vremena za odmak od DP-a, prozivanje i razna izborna obećanja. Već sada se zna da će HS imati svoje kandidate za gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika. Ta njihova odluka je legitimna i politički hrabra jer ulaze na neki način na nepoznat i klizav teren. Jesu li možda to trebali napraviti ranije ili sačekati još neko vrijeme svatko može procijeniti sam za sebe. U svakom slučaju Hrvatski suverenisti znaju što žele.

Poznato je i što želi Domovinski pokret. Iako više nema zakonske mogućnosti da se sruši Gradsko vijeće ili gradonačelnik Penava želi svakako zadržati stabilnost i biti siguran. Poslije sklopljene koalicije HDZ-DP na državnoj razini sasvim je logično bilo da se nešto slično dogodi i u Vukovaru. Isto tako Penava je svjestan činjenice da mu je vlast u Vukovaru od iznimne važnosti za dalji opstanak i rast DP-a poslije svih događanja nakon raskola u stranci i činjenice da je rejting stranke u mjesec i pol dana pao na 3 posto.

Sa strane sve to promatra Željko Sabo čiji je glas u Gradskom vijeću bio onaj koji je odlučivao o većini u vijeću. S koalicijom DP-HDZ, ili kako god je oni nazvali, Sabina politička moć slabi jer njegova ruka više nije ona koja odlučuje. Naime, DP i HDZ imaju po pet vijećnika i tako imaju većinu u vijeću koje broji 19 članova.

I Nenad Bučko iz HNS-a sve to što se događa na političkoj sceni Vukovara gleda sa strane. Bučku je, ako se odluči ostati u politici i participirati na idućim lokalnim izborima, svakako cilj ući u Gradsko vijeće. Sve ovo što se događa u trokutu DP-HS-HDZ trenutno ga previše ne interesira.

Isto se odnosi i na SDSS i DSS. I oni sva ova prepucavanja i trvenja, a uskoro vrlo vjerojatno i pravi politički rat, prate sa strane. Svjesni su kako to nisu njihovi članovi kao i da ne mogu ništa promijeniti tako da ih sve to što se događa donekle i zabavlja.

I dok se za sve zna što žele nikome nije poznato što želi HDZ i koji je njihov cilj. Naime, već nekoliko mjeseci se govori o vjerojatnoj koaliciji DP-HDZ na predstojećim lokalnim izborima. DP bi tako dobio gradonačelnika, a HDZ zamjenika dok bi se na županijskoj razini uloge okrenule. Međutim, politički amaterski je izgledalo ono što je HDZ napravio u ponedjeljak. Ako su unaprijed odlučili podržati gradski proračun onda su to barem trebali dobro odglumiti i malo tu odluku prolongirati. I oni i Penava bi znali da će sve na kraju biti u redu ali bi barem građani imali sliku kako su na djelu „teški i neizvjesni“ pregovori. Isto tako mogli su tražiti i više, podnijeti više amandmana pa možda i zatražiti da se odustane od naplate parkiranja u gradskoj četvrti Borovo naselje.

Zaključno, biti će jako interesantno kako će to DP i HDZ svojim članovima i biračima pojasniti novu „političku ljubav“ posebno poslije svih onih optužbi i teških riječi koje smo slušali sve do ovogodišnjih travanjskih izbora. Na kraju sve to pokazat će i lokalni izbori koji se održavaju u svibnju iduće godine.

AUTOR: Branimir Bradarić