Više od 700 sudionika okupila je u Soljanima 29. Raspjevana Cvelferija, uz Vinkovačke jeseni, Šokačko sijelo te Mladost i ljepotu Slavonije u Starim Mikanovcima jedna od najdugovječnijih, ali i najljepših manifestacija tradicijske kulture na istoku Hrvatske.
Cvelferija je inače prostor koji se nalazi na jugoistoku Vukovarsko-srijemske županije, a čine ju sela Posavski Podgajci, Rajevo Selo, Gunja, Đurići, Račinovci, Drenovci, Vrbanja, Soljani i Strošinci. Za vrijeme Vojne krajine dok se Hrvatska nalazila u sastavu Austro-ugarske monarhije taj je prostor kontrolirala 7. Brodska pješačka pukovnija, točnije njezina 12. satnija (njem. zwölf) pa otud i njezin današnji kroatizirani naziv Cvelferija.
Prva Raspjevana Cvelferija održana je 1990. godine u Drenovcima pod nazivom Raspivana Cvelferija, podsjeća Ivan Ćosić – Bukvin koji je cijeli život posvetio istraživanju i promicanju Cvelferije.

„Bio sam sudionik i osnivač manifestacije. Prije jako puno godina osjetio se nedostatak šokačkog cvelferskog štiha na jednoj široj razini. Ipak je ovdje devet sela. Tu se naslanjamo na Lipovac, Apševce, Podgrađe koja su mala sela. Tu su Bošnjaci, kulturno bogati, a mi smo ovdje bili u nekom vakumu tako da je u tom vrimenu Andra Matić i grupa oko njega zajedno sa mnom osmislila nešto da ovaj naš prostor očuvamo u tradicijskom stilu i tako se rodila Raspjevana Cvelferija koja je kroz godine izrasla u respektabilnu manifestaciju”, priča Ivan Ćosić – Bukvin.
Ratna zbivanja zaustavila su redoviti tijek održavanja pa se druga smotra održala tek 1994. godine u Posavskim Podgajcima. Ova smotra izvornoga stvaralaštva, u pravilu kroz tri dana, nudi bogatstvo tradicije uz nastupe dječjih folklornih skupina kao i skupina odraslih članova kulturno-umjetničkih društava iz mjesta Cvelferije, ali i gostujućih.

Ovogodišnje selo-domaćin bili su Soljani s nešto više od 900 stanovnika, ali gotovo svi angažirani kako bi priredba uspjela, a gosti iz njihovog mjesta otišli s najljepšim uspomeniama.
Program je započeo u petak, 20. lipnja predstavljanjem knjige Tomislava Lunke, nastavljen nastupom dječjih folklornih skupina u šatoru na školskom igralištu, dok su večer zaključili tamburaši iz Berde Banda. U subotu selom je prošla svečana povorka KUD-ova da bi se potom u dvorištu OŠ “Josip Kozarac” održala svečanost otvorenja manifestacije s bogatim kulturno-umjetničkim programom nakon kojega su do duboko u noć mještane Soljana i goste zabavljali Tamburaši za dušu. U nedjelju održan je tradicionalni nastupu pjevačkih skupina, da bi manifestacija bila zatvorena koncertom Maje Šuput.
Đ.K.

