Predstavljena brošura „Obrazovne metode za borbu protiv antisemitizma i poučavanje o Holokaustu“

Foto: Ivan Matić

VUKOVAR, Na konferenciji za novinare Europski dom Vukovar predstavio je brošuru pod nazivom „Obrazovne metode za borbu protiv antisemitizma i poučavanje o Holokaustu“. Prema riječima izvršne direktorice Europskog doma Vukovar brošura je pripremljena u okviru projekta „Koga smo zaboravili? Nasljeđe Židova u našem gradu“ kojega je Europski dom proveo u suradnji s partnerskim organizacijama: Kreuzberger Initiative gegen Antisemitismus iz Berlina i Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba.

“Priručnik će pružiti praktične metode rada na osjetljivim temama u obrazovanju poput antisemitizma i antijudaizma, uključujući interaktivne aktivnosti i poticanje otvorenog dijaloga, a namijenjena je nastavnicima, profesorima, osobama koje rade s mladima, edukatorima i drugim zainteresiranima za temu”, rekla je Antunović Lazić.

Viša savjetnica na projektu Maja Buljubašić kazala je kako će brošura biti virtualna i na hrvatskom jeziku ali i prevedena na engleski jezik. Prema njenim riječima metode su izrađene na osnovu dugogodišnjeg iskustva uključenih organizacija i prilagođene su specifičnom društvenom kontekstu, kako za grad Vukovar, tako i za Hrvatsku.

“Brošura može služiti u okviru formalnog i neformalnog obrazovanja, odnosno svima koji se bave temama antisemitizma i holokausta”, kazala je Buljubašić.

Kada je riječ o Jevrejima u Vukovaru prvi pripadnici ove zajednice na području grada spominju se 1720. godine. Udio Jevreja u ukupnom broju stanovništva Vukovara je prije Drugog svjetskog rata iznosio oko 4 posto. Prema popisu stanovništva iz 1880. godine u Vukovaru je živjelo 766 Jevreja. Poznato je i kako je velebna sinagoga u Vukovaru bila izgrađena 1879. godine da bi ona poslije Drugog svjetskog rata bila srušena. Prema posljednjem popisu stanovništva u Vukovaru više ne živi niti jedan Jevrej.