VUKOVAR, Završila je obnova franjevačke kripte ispod vukovarske Župne crkve sv. Filipa i Jakova koja je u srpskoj agresji na Vukovar 1991., poput same crkve i obližnjeg Franjevačkog samostana, u potpunosti devastirana.
Do Domovinskog rata u kriptu su se, kako izvješćuju iz samostana, pokapali vukovarski franjevci te članovi grofovske obitelji Eltz, čiji su sarkofagi nakon ulaska u grad pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi, razbacani zajedno s posmrtnim ostacima koji su se nalazili u njima.
Obnova kripte trajala je godinu i pol dana.
Prvi dio kripte, zamišljen kao molitveni prostor, stavlja se na raspolaganje mnogobrojnim hodočasnicima za molitvu i sakramentalna slavlja dok je u sredini drugoga dijela u zemlji iskopan oveći prostor s dimenzijama 100×100 cm, omeđen željeznim materijalom koji na sebi ima vrata s mogućnošću otvaranja, a koji služi za pohranu posmrtnih ostataka. Iznad te željezne konstrukcije koja se ne vidi postavljena je spomena ploča u bakru 60×60 cm, na kojoj stoji natpis s grbom: Ossuarium Comitum ab et in Eltz, Dominorum in Vukovar, R. I. P.
Na lijevom zidu kripte postavljena je spomen ploča s imenima svih pokojnih iz obitelji grofova Eltz u Vukovaru. Uz sva tri zida postavljeni su restaurirani sarkofazi grofova Eltz. Jedan je muški, drugi ženski i treći dječji sarkofag.
Glavni i izvedbeni projekt franjevačke kripte u crkvi i samostanu sv. Filipa i Jakova u Vukovaru izradio je Studio Kušan iz Zagreba u suradnji s Konzervatorskih odjelom Vukovar i nadzornim organom Emilom Kolar; građevinske radove izvela je firma Modular iz Osijeka; stolarske radove Ivica Funarić iz Bilja; elektro radove Parangal iz Osijeka; obnovu ili restauriranje sarkofaga izveo je Miroslav Benaković iz Osijeka.