Nikola Kajkić o načinu kako da se vrati novac Plinari istočne Slavonije izgubljenog u aferi Škugor, Ratkić i dr.

Foto: Nikola Kajkić

VUKOVAR, Na današnjoj sjednici Skupštine vukovarsko – srijemske županije nezavisni vijećnik Nikola Kajkić dostavio je pisani prijedlog za dopunu dnevnog reda, sukladno članku 47. sv. 1 i 2, Poslovnika o radu Županijske skupštine, s prijedlogom da se dnevni red dopuni s točkom: kojom će se donijeti Odluka, kojom se skupština trgovačkog društva PIS d.o.o., tvrtka u vlasništvu Županije Vukovarsko-srijemske, nalaže da Upravi tvrtkuePIS d.o.o., (Plinara istočne Slavonije d.o.o.), naloži da pred Županijskim sudom u Zagrebu, u kaznenom postupku protiv Damira. Škugora, Marije Ratkić i dr. optuženika, postavi imovinskopravni zahtjev za povrat nastale štete trgovačkom društvu PIS d.o.o. u iznosu od 158.180.499,05 eura ,

Kajkić je istaknuo da je tvrtka PIS d.o.o. u aferi “ŠKUGOR, IN, PIS d.o.o., oštećena za iznos od 158.180.499,05 eura te je neodgovorno i neozbiljno da mu se tvrtka PIS d.o.o. ne želi očitovati na brojne upite, kao i da Vukovarsko – srijemska županija do sada nije podnijela imovinsko pravni zahtjev za povrat otuđenog iznosa od 158.180.499,05 eura, iznosa koji je otuđen svim građanima naše županije.

Kazao je i kako se mora donijeti odluka kojom će se skupština PIS d.o.o., naložiti da se donese ista odluka da se uprava društva PIS d.o.o., u kaznenom postupku protiv okrivljenika tj. optuženika Damira Škugora, Marije Ratkić Josipa Šurjaka, Damira Husića, OMS upravljanja d.o.o. i dr., a koji se protiv istih pred Županijskim sudom u Zagrebu, postavio imovinsko pravni zahtjev za povrat ili naknadu imovine ili štete prouzročene kaznenim djelima na štetu tvrtke PIS d.o.o. Vinkovci, u iznosu od 158.180.499,05 eura, kako nam isti novac ne bi prisvojila država, s obzirom da je tvrtka OMS upravljanja d.o.o. optuženik u ovom kaznenom postupku i nema pravo na novac koji su ukrali građanima naše županije.

“Naime imovinskopravni zahtjev i odluka o istome komplementarni su s oduzimanjem imovinske koristi i predstavljaju način ostvarenja potraživanja oštećenika od počinitelja kaznenih djela. Oba instituta imaju praktičan cilj, da počinitelj kaznenog djela ne zadrži protupravno stečenu imovinsku korist koja ima pandan u šteti koja je nastala za oštećenika tj. Plinaru istočne Slavonije d.o.o. (PIS d.o.o.), i njezinih vlasnika a to su građani Vukovarsko-srijemske županije, a koja prava i obveze oštećenika temeljem postavljanja imovinskopravnog zahtjeva za nastalu štetu proizlaze iz odredbi zakona o kaznenom postupku, i neprenosiva su prava”, rekao je Kajkić.

Dodao je da treba podsjetiti i napomenuti da je 20. kolovoza 2024. godine protiv pet okrivljenika fizičkih osoba i jednog okrivljenika pravne osobe USKOK podignuo optužnicu, zbog početka kaznenih djela na način da su plin iz portfelja INA-e do 28. kolovoza 2022., neposredno i preko PIS-a, prodavali tvrtke OMS upravljanja d.o.o., po fiksnoj. cijeni do 19,80 eura/MWh iu ukupnoj količini od 1.556.783,184 MWh (NCV), dok je OMS upravljanja d.o.o., taj plin na iste dane kupnje, u istoj količini prodavao inozemnom društvu po tržišnim cijenama koje su se kretale u rasponu do 346,36 eura/MWh te tako ostvarilo prihode od ukupno 187.616.295,18 eura, odnosno nakon plaćanja troška nabave istog plina od ukupno 29.435.796,13 eura prema PIS-u i INA-i, na koji način je društvo OMS upravljanja doo, na štetu tvrtke PIS d.o.o. Vinkovci, ostvarilo protupravnu zaradu u iznosu od 158.180.499,05 eura.

“Ono što je najbitnije je da je sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, a kako bi se od okrivljenika (OMS upravljanja d.o.o., i dr.), u sudskom postupku mogla oduzeti sva imovina koja je protupravno stekli, kao i nerazmjer u njihovoj imovini, USKOK je pronašao odnosno detektirao imovinu okrivljenika u Hrvatskoj i inozemstvu koja potječe od početka kaznenih djela na štetu društva Plinara Istočne Slavonije d.o.o. iz Vinkovaca, kao i sve daljnje oblike imovine nastale iz novčanih sredstava pribavljenih kaznenim djelima te je promptno predložio određivanje mjera osiguranja njezinog oduzimanja na temelju kojih je u ovom predmetu blokirano ukupno oko 109.300.000,00 eura od čega 103.000.000,00 eura u novcu, 2.000.000,00 eura u udjelima u fondovima i kriptovalutama, 4.000.000,00 eura u nekretninama i 300.000,00 eura u vozilima”, rekao je Kajkić.