Guše vas rokovi na poslu, dolazi vam punica ili svekrva u goste (ili možda snaha ili zet), djeci treba pomoći oko znanstvenog projekta večer prije roka za predaju… bez obzira na trenutnu fazu u vašem životu, vrlo je vjerojatno da će stres postati dijelom vaše svakodnevice. Ponekada stres može biti i dobar – može vas inspirirati da konačno napravite neke promjene u vlastitom životu ili zapaliti vatru koja vam je potrebna da konačno završite posao. Međutim često i dugotrajno izlaganje stresu bit će štetno za vaše zdravlje.
Kada smo često pod stresom, naše tijelo je konstantno u tzv. “fight or flight” stanju (bori se ili bježi) što rezultira povećanjem razine kortizola u našem tijelu te različitim fiziološkim reakcijama. Kroničan stres može dovesti do depresije, različitih upalnih procesa te smanjenja koncentracije.
Na žalost ne uzrokuju samo naše misli i naša okolina stres. I određene namirnice mogu imati isti negativan učinak na naše tijelo.
Šećer – kada ste pod stresom, vaše tijelo otpušta kortizol – hormon koji regulira razinu stresa ali i šećera u krvi. Što više šećera unesete u organizam, to je vaše tijelo primorano proizvesti više kortizola. Problem je u tome što povećana razina kortizola u organizmu uzrokuje nesanicu, slabost imuniteta i učestale glavobolje.
Umjetni zaslađivači – mogu dovesti do problema kao što su glavobolje, metabolički problemi i kardiovaskularne bolesti. Konzumacija umjetnih zaslađivača također ima niz negativnih posljedica kao što je povećanje razine stresa.
Alkohol – čaša vina ili piva može vam pomoći da se opustite nakon napornog dana, no više do toga može također uzrokovati povećanje razine stresa u organizmu. Objasnit ću navedeno. Naime, povećana količina alkohola u krvi potiče naše tijelo na otpuštanje određenih hormona koji pojaćavaju osjećaj anksioznosti, podižu krvni tlak te povećavaju broj otkucaja srca.
Kofein – ako ne možete funkcionirati bez jutarnje šalice kave, ne morate se odricati. Kao što sam već napisala u jednom od prethodnih članaka, umjerena količina kave (2 – 4 šalice dnevno) djeluje povoljno na vaš organizam i zdravlje. Međutim, previše kofeina povećava razinu hormona adrenalina u krvi, podiže krvni tlak te broj otkucaja srca. Također morate zapamtiti da se kofein ne nalazi samo u kavi. Možemo ga pronaći u određenim čajevima, energetskim napitcima, ponekim tabletama za bolove kao i u čokoladi.
Stoga, ako želite smanjiti razinu stresa te prevenirati pojavu određenih bolesti i stanja, pripazite na prehranu i ono što jedete i pijete.