Jezik je, u nekoj formi, star kao i čovječanstvo. Nastaje u nekoj zajednici, širi se, ali se tako i mijenja. Svaka zajednica u doticaju s drugom razmjenjuje dijelove svog jezika te se on neprestano razvija i evoluira.
Danas ih na svijetu postoji 7,097. Neki od njih promijenili su se na mnoge načine – od nekih su nastale podskupine, a neki su zaboravljeni. Međutim, neki su najstariji jezici preživjeli tijekom godina te i se dalje razvijaju.
Donosimo vam sedam najstarijih, danas korištenih jezika, prema Lingual Consultancy.
Hebrejski
Hebrejski je jedini živući jezik koji pripada kanaanskoj skupini, a postoji od 10. stoljeća prije Krista. Nastao je na prostoru današnjeg Izraela, a danas ga govori više od 9 milijuna ljudi. Ono što je zanimljivo kod hebrejskog je da je između 200. i 400. godine nove ere počeo izumirati te se koristio samo u liturgiji. No s razvojem cionizma, u 19. je stoljeću hebrejski oživljen te se počeo ponovno upotrebljavati kao govorni jezik.
Baskijski
Iako nije moguće točno utvrditi koliko je star, znanstvenici smatraju da datira iz prapovijesne Europe. Danas ga govori oko 750 tisuća ljudi, uglavnom u dijelovima Francuske i Španjolske. Također se smatra jednim od najstarijih jezika zapadne Europe.
Tamilski
Više od 80 milijuna ljudi ga govori danas, a nastao je na područjima današnje Indije i Šri Lanke 300 godina prije Krista. Službeni je jezik Šri Lanke i Singapura te indijske savezne države Tamil Nadu.
Farsi ili perzijski
Za perzijski se vjeruje da je nastao oko 600 godina prije nove ere na području današnjeg Irana. Danas ga govori oko 110 milijuna ljudi, najviše u dijelovima Irana, Afganistana i Tadžikistana. Današnji, moderni perzijski, razvio se iz starog perzijskog oko 800-tih godina nove ere, ali je gotovo u cijelosti ostao isti, uz male promjene. Kroz godine, utjecao je i na razvoj jezika susjednih zemalja, pogotovo na Urdu.
Grčki
Najstariji pisani pokazatelji jezika potječu iz 1450-1350 godina prije Krista, a danas ga govori oko 13 milijuna ljudi. Pripada indoeuropskoj skupini jezika te je službeni jezik Grčke i Cipra (uz turski). Kao manjinski jezik, priznat je u Italiji, Albaniji, Armeniji, Rumunjskoj, Mađarskoj i Ukrajini. Kroz povijest, drugi su jezici također svojevremeno koristili grčki alfabet, kao što su hebrejski, arapski, turski itd. Sa svoja 34 stoljeća upotrebe, najstariji je i najbolje dokumentiran živući indoeuropski jezik!
Kineski
Govori ga 1.2 milijarde ljudi, što je oko 16% svjetske populacije, a za najstarije se pisane dokumente vjeruje da su nastali 1250-ih godina prije nove ere, za vrijeme dinastije Šang. Međutim, neki znanstvenici smatraju da mu korijeni sežu iz civilizacije Yanhshao. Upravo iz tog vremena (5000-4000 g.pr.Kr.) je i posuđe koje drži rekord Guinness za najstariji napisani jezik. Kineski jezik službeni je jezik Kine, Tajvana i Singapura.
Irski galski
Iako populacija koja ga govori nije velika, irski galski jezik ipak ima dugačku povijest koja seže do 4. stoljeća nove ere. Službeni je jezik Irske, a priznat je kao manjiski jezik Sjeverne Irske. Prema UNESCO-u, jedan je od ugroženih jezika.
Iako bi se na ovoj listi moglo pronaći i nekoliko drugih poput islandskog i litavskog, ovo su ipak oni najstariji jezici čiju upotrebu vidimo i danas.
Izvor: planet.hr/Valentina Botica