VINKOVCI, Seksizam u novinarstvu prisutan je i na terenu i u redakciji, piše organizacija Reporteri bez granica (RSF) u izvješću kojim upozorava na raširenost te pojave i višestrukim posljedicama za žene u medijima i za medijske slobode.
Izvješće objavljeno na Međunarodni dan žena sastavljeno je na temelju anketa koje je RSF proveo uviše do 112 zemalja.
RSF je anketirao novinare i izvjestitelje prikupivši podatke o diskriminaciji, uvredama, spolnom uznemiravanu, neželjenim dodirima, verbalnoj i tjelesnoj agresiji spolnog karaktera, prijetnjama silovanjem te silovanju.
“Biti novinarka znači dvostruku opasnost. Osim opasnostima svojstvenima toj profesiji, žena je izložena i spolnom i seksističkom nasilju”, piše RSF.
U povodu Međunarodnog dana žena oglasila se i regionalna povjerenica Sindikata novinara Hrvatske Vukovar Marija Molnar.
“Radimo težak posao, borimo se s nejednakim plaćama, nemamo jednake šanse, napredujemo sporije i nasilje je naša svakodnevica. Da, držimo i ona tri ćoška u kući kako nam često tepaju i podsjećaju nas. Baš zato, ostanite borbene, hrabre, snažne, ustrajne i solidarne, uvijek se sjećajući žena koje su krčile put za nas, posebice onih u našoj profesiji. I ne dajte svoj glas i pero nikome”, poručila je Marija Molnar.