Tvrtka META u čijem su vlasništvu Facebook i Instagram najavila je jučer kako će drastično promijeniti pravila pregleda sadržaja na te dvije društvene mreže u Sjedinjenim Državama. Ukratko, riješit će se neovisnih fact-checkera koji su dosad provjeravali činjenice u Americi i zamijeniti ih tzv. “Bilješkama zajednice”, koje će generirati korisnici.
Ove najavljene promjene značajno će promijeniti način na koji se moderiraju postovi, videozapisi i drugi sadržaji na Facebooku i Instagramu.
META drži kako su njezine platforme izgrađene da budu mjesta na kojima se ljudi mogu slobodno izražavati. Posljednjih je godina tvrtka razvila sve složenije sustave za upravljanje sadržajem na svojim platformama, dijelom kao odgovor na društveni i politički pritisak da se taj sadržaj moderira. No, META sada smatra kako se tim pristupom otišlo predaleko. Koliko god mnogi od njihovih pokušaja u smislu moderiranja bili dobronamjerni, s vremenom su dosegli točku u kojoj se događalo previše pogrešaka, korisnici su bili frustrirani i prečesto se stajalo na put slobodnom izražavanju, smatraju u METI. Najavljene promjene uvode se s ciljem ispravljanja tih pogrešaka i vraćanjem tvrtkinoj temeljnoj predanosti slobodnom izražavanju.
META je 2016. pokrenula svoj neovisni program provjere činjenica, smatrajući da je najbolji i najrazumniji izbor u tom trenutku bio tu odgovornost predati neovisnim organizacijama za provjeru činjenica. Namjera programa bila je da neovisni stručnjaci pruže korisnicima više informacija o stvarima koje vide na internetu, kako bi mogli sami prosuditi što su vidjeli i pročitali. META je s vremenom razvila složene sustave za upravljanje sadržajem na svojim platformama, no ispostavilo se da ih je sve teže provoditi. Primjerice, samo u prosincu 2024. godine uklanjalo se milijune sadržaja svaki dan. Iako su se te radnje odnosile na manje od 1% sadržaja koji se na njihovim platformama proizvodi svaki dan, u META-i sada smatraju da su jedna do dvije od svakih 10 provedenih radnji možda bile greška, odnosno da uklanjani sadržaj zapravo nije kršio pravila platformi.
META sada smatra kako tim pretjeranim provođenjem pravila ograničava legitimnu političku raspravu, te da je sadašnji program – kojem je namjera bila bolje informiranje korisnika – prečesto postajao alat za cenzuru.
Takav pristup tvrtka sada namjerava promijeniti – u Sjedinjenim Američkim Državama će ukinuti postojeći program suradnje s trećim stranama za provjeru činjenica, i umjesto toga započeti s prelaskom na program „Bilješke zajednice“. Planirano je taj program postupno uvesti u SAD-u tijekom sljedećih nekoliko mjeseci, te ga nastaviti usavršavati tijekom godine.
META smatra da bi to mogao biti bolji način za postizanje njihove izvorne namjere da ljudima pruže informacije o onome što vide, no na način koji je manje podložan pristranosti. Iz tvrtke naglašavaju kako META neće biti ta koja će pisati „Bilješke zajednice“, niti odlučivati koje će se bilješke prikazati, nego će ih pisati i ocjenjivati korisnici-suradnici.
META je također najavila kako će se promijeniti način na koji se provode njihova pravila. Tvrtka je do sada koristila automatizirane sustave za skeniranje kršenja pravila, no to je rezultiralo s previše grešaka, odnosno previše sadržaja koji je cenzuriran. Ovi će se sustavi i dalje koristiti u borbi protiv nezakonitih radnji i teških kršenja pravila platformi poput terorizma, seksualnog iskorištavanja djece, droga i raznih oblika prevara. No, za manje ozbiljna kršenja pravila platformi tvrtka će se ubuduće oslanjati na to da će netko od korisnika prijaviti problem, prije nego što META poduzme bilo kakvu radnju.
Tvrtka je najavila i uklanjanje brojnih ograničenja na teme kao što su imigracija, rodni identitet i spol, a koje su predmet čestih političkih diskursa i rasprava. „Nije u redu da se određene stvari mogu govoriti na televiziji ili u Kongresu, ali ne i na našim platformama“, obrazložila je ove promjene META.
Gordana Ilić Ostojić