Marinci: Blagoslovljen kip Majke Terezije, katoličke svetice i redovnice albanskog podrijetla

Foto_ Đuro Karalić

MARINCI, O kipu Majke Terezije, redovnice i utemeljiteljice Družbe sestara misionarki ljubavi, postavljenom kod crkve Male Gospe u Marincima,  nedavno smo pisali, i ostali dužni nekoliko informacija. Rad je to bogdanovačkog umjetnika Ivana Matkovića Laste, poznatog po nizu spomenika postavljenih u javnom prostoru.

Kip, na čijem se postolju na albanskom i hrvatskom jeziku nalazi ispisana poznata izreka Majke Terezije “Nismo svi stvoreni da radimo velike stvari, ali zato možemo raditi male s puno ljubavi”, podignut je na inicijativu Zajednice Albanaca Vukovarsko-srijemske županije, a ideju je podržala i Župa Duha Svetoga u Nuštru pod koju spada marinačka crkva.

Kip Majke Terezije u Marincima, u prošlu nedjelju, blagoslovio je nuštarski župnik, velečasni Slavko Vranjković koji je prethodno u crkvi Male Gospe služio i svetu misu. Svečanosti su nazočili brojni uzvanici među kojima i potpredsjednik Zajednice Albanaca Vukovarsko-srijemske županije Đerđ Krasnići.

Zašto kip Majke Terezije u Marincima? Iz prostog razloga jer u tome selu živi najveća populacija Albanaca u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Inače, prema posljednjemu popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj živi 17.513 Albanaca. Velikim dijelom su muslimani (9.594), no značajan je i broj katoličkih Albanaca (7.109). U Vukovarsko-srijemskoj županiji živi nekoliko stotina Albanaca od kojih 82 na području općine Nuštar odnosno Marinaca.

Majka Terezija, svjetovnog imena Agnes Gonxha Bojaxhiu, katolička je svetica i redovnica albanskoga podrijetla te indijskog državljanstva. Osnovala je katoličku redovničku zajednicu Misionarke ljubavi u indijskom gradu Kalkuti 1950. godine i bila neumorna u pružanju pomoći najsiromašnijima. Umrla je 5. rujna 1997. god. u Kalkuti, a papa Ivan Pavao II. proglasio ju je blaženom svega 5 godina nakon smrti – 19. listopada 2003. god., mimo uobičajene prakse i uvriježenog znatno duljeg vremenskog postupka beatifikacije. Dana 4. rujna 2016. god. svetom ju je proglasio papa Franjo.