Nije poljoprivreda jedino čime bi se Slavonci mogli baviti. Kao što Dalmatinci koriste svoje prirodne ljepote da bi privukli turiste, to bi isto mogli bi i Slavonci jer Slavonija obiluje vrednotama koje tek treba otkriti. Tako razmišlja 27-godišnja Otočanka Vanessa Nikolić Nadarević koja stalnu adresu u Otoku od prije tri godine zamjenila boravištem u Njemačkoj, piše Alen Kuns, a objavljuje agroklub.com.
Razlog njezinog odlaska u tu zapadnoeuropsku zemlju je isti kao i kod ostalih mladih ljudi iz slavonskog podnevlja – želja za financijskom i životnom stabilnošću i samostalnošću. A dok u Njemačkoj broji, nada se, privremene gastarbajterske dane, Vanessa Nikolić Nadarević i dalje diše sa rodnim krajem te je prije godinu i po dana osmislila i pokrenula facebook stranicu “Ideje za razvoj turizma u Otoku“.
Ideje za razvoj turizma u Otoku
Razmišljati kao turist
“Imamo Otočko proljeće, Zlatne grive, kulenijadu, predstave, koncerte koje gotovo traju do srpnja kada je proslava dana grada. Ali posjetitelji i kada bi došli nemaju gdje odsjesti niti prave ponude. Zato bi trebalo razmišljati kao gost: Što želim kada dođem u neko mjesto kao turist? Dobar smještaj, ponudu hrane, program obilaska i zabave“, zaključuje ova 27-godišnjakinja po zanimanju kuharica i voljna da promjeni percepciju Otočana prema turizmu i mogućnostima turisitčkog razvoja i privređivanja u tome gradiću, udaljenom 20-ak kilometara od Vinkovaca.
Da ne ostane samo na pukom promišljanju, nudi i konkretne ideje što bi trebalo napraviti odmah, u startu.
“Trebalo bi svakako izgraditi biciklističku stazu koja spaja Otok pa i okolna sela sa izletištem Virovi, otvoriti prenočišta ili hotel, ili renovirati stare napuštene kuće u suradnji s vlasnicima te ih izdavati, organizirati vožnje kočijom kroz šumu do Virova, vožnju saonicama zimi, čamcem ili brodicom ljeti, u proljeće i jesen, te osmisliti prodaju domaćih suhomesnatih proizvoda, rakije, pekmeza i voća te da se ugostiteljski objekti snabdjevaju koliko je više moguće bio proizvodima Otočana i okolnih sela radi poticanja proizvodnje“, nabraja.
Mlin na konjski pogon simbol Otoka
Napominje kako bi se mogao izgraditi i hotel ili restoran u Otoku u obliku otočke suvare, mlina na konjski pogon, koji datira iz 19. stoljeća i spomenik je najviše kulturne vrijednosti i jedini obnovljen i očuvani objekt te vrste u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi.
Ideje za razvoj turizma u Otoku
“Već imamo ljepotu prirode, imamo ljude koji su voljni raditi samo trebamo stvoriti posao. Jedan maleni korak se napravio, otvorena je pučna staza uz Virove duga gotovo 6 km ali ima jos toga. Važna je i vizija ali naravno i pronaći investitore koji će ju ostvariti. Postoje i skeptici koji misle da možda ovakve stvar nisu moguće ali to je možda i zato jer su previše razočarani u sveopće stanje ali ima i mnogih koji podržavaju ideje. Trenutno facebook stranica sadrži preko 500 osoba kojima se sviđa“, kaže Vanessa Nikolić Nadarević.
Ideje za razvoj turizma u Otoku
Napominje kako ju je, čim je pokrenula facebook stranicu, primio otočki gradonačelnik Josip Šarić koji joj je, kako kaže, predočio nekoliko dobrih ideja koje namjerava realizirati u Otoku, poput sanacije ciglane i bajera koji sada mnogima služi kao odlagalište otpada.
Sanacija željezničke stanice
Ideje za razvoj turizma u Otoku
“Vidjela sam kako izgleda plan ciglane koja bi trebala biti park i dobro izgleda, ali ćemo vidjeti sve kada se napravi.
Osim toga, nedavno sam poslala i prijedlog gradonačelniku o potrebi sanacije otočke željezničke stanice koja je u vrlo lošem stanju, a koja bi bila važna u budućnosti za turizam“, dodaje te zaključuje kako je prema njezinom mišljenju važno izlagati ideje i prijedloge čak i kada su komentari negativni.
To ipak znači da nam nije svejedno jer i od sićušne sjemenke naraste drvo, zaključuje napominjući kako će facebook stranicu “Ideje za razvoj turizma Otoka” i dalje marljivo ažurirati i upotpunjavati novim sadržajima te se nada da to još neće dugo morati činiti iz daleke Njemačke, već iz svoga Otoka, piše Alen Kuns, a objavljuje agroklub. com.