Županja je gradić mali – osvrt na 2016.

Foto: Đuro Karalić

ŽUPANJA, Županja je gradić mali, u njemu nam niš ne fali. Tako se pjevalo prije 30-ak godina. Danas je to gradić u kojemu nam fali i ljudi, koji u miru i tišini, svakim danom sve više kopni. Početak godine prilika je da se poslože kockice nekih događanja. Od grada slatke kocke do grada betonske kocke, piše Slobodan Obradović za Županjac.eu.

GRAD ČINE LJUDI
Koliko ljudi danas živi u Županji? Ne znamo točno, a onaj/oni koji imaju te podatke, ne daju ih u javnost. Zašto? Ne zaboravimo da je Županji za transparentnost dana petica. Zanimljivo je da Crveni križ u akciji Solidarnost na djelu u jedno popodne pokuca na sva vrata u Županji, a koliko bi trebalo gradskoj upravi da prebroji građane koji trenutno žive u Županji? Mogli bi u jedan dan, ali vjerovatnije je kako se to neće dogoditi. Podaci govore o 550 praznih kuća, a prazni stanovi? Važno da se plaća paušal.
Siguran je i podatak za učenike u osnovnim školama. U OŠ Ivana Kozarca školske 2016./2017. upisano 58 prvašića, u OŠ Mate Lovraka 25 prvašića. Ukupno je ove godine u županjske osnovne škole upisano čak 76 učenika manje nego prošle godine. U 2015. rođeno 96 djece, umrlo 136 osoba. Kuda sve to vodi pokazuje i podatak da je u posljednjih pet godina i broj birača smanjen za 1.500. Više niti prednosti dvostrukog državljanstva nisu zanimljive.

GRADSKI SPORT – BJEŽANIJA
Broj nezaposlenih u velikom je padu. Sa 1.765 nezaposlenih na 921. U manje od 3 godine smanjen je broj za 844 Županjaca. Gdje su? Evidencija nezaposlenosti postala je apsurdna. Možeš saznati koji broj cipela imaju pojedine kategorije nezaposlenih. No, od takve evidencije nazaposlenih imaju koristi samo zaposleni koji vode tu evidenciju. Važniji su podaci o ZAposlenosti. E, tu već nema podataka, na jednom mjestu, svakih mjesec dana.
Nepovoljna nam je i struktura zaposlenosti po djelatnostima. Zaposleni: javna uprava 178, školstvo 367, zdravstvena i socijalna skrb 143. Smanjivanjem broj stanovnika smanjuje se i broj zaposlenih u službama, pa se onda zatvaraju uredi. Odlazak iz Županje je događanje koje je obilježilo prošlu godinu. Odlazak je, između ostalih, i posljedica bezperspektivnih poteza gradske vlasti.

SVAKI TREĆI ŽUPANJAC JE SIROMAŠAN
Statistika ili brojevi je riječ koju u županjskom poglavarstvu ne vole. “Statistika laže, nije to  tako” malo-malo poruči gradonačelnik. Podaci rizika od siromaštva i socijalne isključenosti svrstavaju Županju na 34 % RH. To znači da je svaki treći Županjac siromašan. Jeli to baš tako i jeli to laž odlučite sami, ali prvo bacite pogled po susjedstvu.

Od 128 gradova u RH, Županja je prema broju stanovnika 31. grad u RH. No, prema prihodu po glavi stanovnika je na 96. mjestu. Dobro je moglo je biti još gorje. Čak se i 207 općina nalazi ispred Županje. I tu je prisutan pad. Županja gubi vodstvo čak i od nekih općina u županjskoj Posavini.

KOMUNALIJE KOMUNALIJE …
Odvoz smeća jednom tjedano. I na blagdan. Važno da se ne propusti tura koju treba naplatiti, a i dnevnica je veća. U Austriji isto jednom, ali mjesečno. Sve čisto i jasno. U gradu, koji stvara sve manje smeća, sve jače Komunalije. Puno, prazno, nevažno. Sljedeća faza je otvaranje neke nove komunalne filijale, za neke nove poslove. Komunalije se razmnožavaju ko amebe.

ŠTO ĆU MATI KAD VOLIM ASFALTIRATI
Na koji način čelnici Grada odgovaraju na ovakvo stanje. Dižu kredit za uređenje ulice od centra do Save. Kredit na kredit. Koji problem će time biti rješen? Postoji li uopće problem s cestama? Kružnim tokom će se postići veća protočnost, cestom od pošte do Konzuma će se rasteretiti promet, uređenjem ceste do Save, Županja će dobiti još parkirnih mjesta. Potezi izvan vremena i prostora. Grad Županja, kao prijavitelj EU projekata, i dalje drži ekskluzivu, nula eura. Valjda je jasno da EU neće dati sredstva građana EU za uljepšavanje ulice koja vodi u Savu.

Ah da, pojašnjenje iz uprave je kako Gradu nije zadaća stvarati radna mjesta nego stvoriti infrastrukturu koja će privući eventualne investitore koji će stvoriti eventualna radna mjesta gdje bi eventualno mladi mogli dobiti posao i izbjeći eventualni odlazak.

PAROLE
Parola u 2016. je, kako je Županji odobren najveći broj radnika za javne radove. Ma nemoj? Čak je i Štitaru odobren veći broj javnih radova po glavi stanovnika. Jadno je što se mora o tome i pričati, … nemjerljivi doprinos javnih radova… Koliko možeš nisko pasti da ti javni radovi, koje zaista pošteno odrađuju oni koji su ih uspjeli dobiti, izgledaju kao vrh. Takve izjave i reakije poruka je mladima da su javni radovi zakon i da bi svi trebali čekati na njih.. Čemu se patiti na fakultetu. Javni radovi se odobravaju na osnovu loše situacije u gradu. S jedne strane, samohvala o najvećem broju odobrenih javnih radova, a s druge strane, ni riječi o lošoj situaciji na osnovu koje smo dobili javne radove.

DEFICITARNI KADAR – NOGOMETAŠI
Jedini kadar koji se uvozi u Županju su nogometaši. Zašto se nogometaši plaćaju gradskim novcem da se igraju na igralištu, a glumce, folkloraše, slikare, različite kreativce NE plaćaju kada glume, igraju, sviraju, pjevaju…?

Kada nestane vanjske motivacije, – plaćanja igrača, vidi se i pravo stanje stvari. Košarkašice odustale od natjecanja, to očito nije tema za lokalne političare. Škola sporta za djecu – nula bodova, nula kuna. Uzalud nam spomenici, daleko smo od titule „Grad sporta“.
Županjske perjanice su kulturnjaci, glumci, folkloraši, slikari, kreativci po udrugama. Njih također treba podržati, ali netko ne misli tako već smatra kako ih treba držati na kratkoj uzici, a gradski novac kapati na kapaljku. Gradski novac se ulaže u beton poda kina Mladost, umjesto u ljude.

MLOHAVI PRORAČUN ZA 2017. BEZ VOLJE I BEZ ŽELJE
Opet omražene brojke. Usporedba gradskog proračuna s drugim gradovima. Vinkovci 133 milijuna, Vukovar 293 milijuna, Đakovo 79 milijuna, Našice 57 milijuna, Brod 216 milijun, Požega 108 milijuna, Beli Manastir 51 milijuna, Belišće 95 milijun. Odakle im toliki milijuni? Malo pomoć, malo projekt i nabirika se. ŽUPANJA s 32 milijuna žešće zaostaje. Al “dobro nam je može to bit i gorje.”

IMA SLIKE NEMA TONA
Gradski vijećnici vladajuće ekipe na sjednici nešto gledaju po papirima kao da se pripremaju da će nešto reći. I onda mućak. Niti su sudjelovali u raspravi niti će. I tako posljednjih nekoliko godina Treba to moći, godinama dolaziti na gradske sjednice, dizati ruke i odlaziti. Ništa bolja nije niti većina oporbenih vjećnika. Čast izuzecima, ali oporba nije u stanju skupiti trećinu vijećnika i sazvati tematsku sjednicu o stanju u gradu.

Za rad vijećnika u VSŽ nitko nije ni čuo. A tek bivši saborski zastupnici u koje smo puni nade gledali kao spasitelje Županje, županijski i gradski vijećnici, predsjednici komisija, … kod njih vlada zakon šutnje. Možda im organizirati neki projekt terapije selektivnog mutizma.

SURADNJA SA SUSJEDIMA – PREKO NIŠANA
Većina općina u okruženju su nefunkcionalne i neodržive. Čelnici ko da su studirali lokalnu samoupravu. Nitko s nikim. Po principu: – Bolje da sve propadne nego da zajedno sjednu u službi građana županjske Posavine.

Za sada građani gube. Slabašan im koeficijent protiv lokalnih vođa koji ne žele komunikaciju sa susjednim općinama. Ako je sve transparentno za peticu, čisto i uredno, čemu onda strah?

TKO TU KOGA INFORMIRA
Ovo je redizajnirani Županjac.net. O svom kruvu u novom ruvu. Čitate, gledate, pomalo i komentirate, naglas ili na tipkovnicu. Jedino mjesto gdje VI možete nešto reći o Županji. Službena stanica grada Županja ogledalo je gradske vlasti, pokazatelj rada i odnosa prema građanima. Sramota i grehota. Ona postoji, ali SAMO postoji. Nikakvih noviteta, izvješća sa sjednica, odluka… Nema tko, skupo… Današnja tehnologija omogućava da svako ko zna držati miša i tipkati na tipkovnicu u pola sata lagane obuke može postaviti novu objavu na stranicu.

GRAD – SOCIJALNI SLUČAJ
Gdje će biti Županja za 5 godina? Na to bi trebao dati odgovor strateški plan razvoja grada. Koji plan? Nema plana. Ne zna se kuda se ide. Kako vjetar puhne. Bez kormilara, kompasa i jedra. Ali se zna do kuda se došlo.
Ako se ostvari najava gradonačelnika da ćemo nastaviti nazadovati, eto nas ove godine u skupini nerazvijenih koji dobivaju državnu pomoć. Koji je smisao grada koji nije u stanju funkcionirati bez državne pomoći?
Strah od promjene je velik, bezlična ekipa donosi odluke. Sve što pridonosi napretku Županje je OK, sve ostalo je zaostalo i treba ostaviti iza nas, bez obzira na kobajagi lokalne stranačke izgovore, bilo sa koje strane.

POZITIVA

Naravno bilo je i dobrih i pozitivnih stvari: od Županjske zimske bajke, novog spomenika na Trgu, novog sportskog terena RNK Sladorana, poslovanja dvije naše najveće firme Sladorane  i SDF Žetelice, riješen(?) problem starih škola i nekih nedovršenih zgrada, nove staze, nove i asvaltirane ceste, i naravno nesmijemo zaboraviti veliko smanjenje broja nezaposlenosti, tj. 844 županjca su napokon dobila posao – makar to bilo i u inozemstvu.

Ako sam nešta slučajno izostavio, slobodno dodajte.

Slobodan Obradović

Izvor: Županjac.eu