S dolaskom zime, naše tijelo kao da ulazi u stanje hibernacije. Jednostavno nam je sve puno teže. Postajemo tromi i nezainteresirani za uobičajene aktivnosti. A kako i ne bi. Vrijeme je sve lošije, temperature su sve niže, a dani sve kraći. No, je li to dovoljno opravdanje za obustavu svih aktivnosti?
Odgovor je – naravno da ne. Brojni od vas aktivni su u proljeće i ljeto kada su dani vedriji i topliji, što je i razumljivo. Međutim, dolaskom hladnijih dana ne bi trebali potpuno prekidati vaše tjelesne aktivnosti. Jasno mi je da vam je teško natjerati se da se pokrenete. No, probajte to shvatiti kao izazov. Probajte to shvatiti kao nadmetanje sa samim sobom, kao osobni razvoj. Izgovore ćete uvijek naći – hladno je, mrak je, loše je vrijeme, umoran/na sam, itd. I najteže je pobijediti samoga sebe, pobijediti svoju glavu i reći ”e, pa baš idem hodat/planinarit/trčat/vježbat”.
Koliko god vam teško bilo natjerati se, zapamtite sljedeće:
- Tjelesna aktivnost dokazano poboljšava raspoloženje te smanjuje stres i napetost.
- Tjelesna aktivnost u zimu/jesen stvara veću potrošku kalorija budući da morate održavati temperaturu tijela, boriti se protiv vjetra i sl..
Svakako bi preporučila bilo kakav oblik tjelesne aktivnosti na otvorenom i u ove zimske mjesece. Ako planirate trčati ili planinariti, slijedi i nekoliko savjeta: izbjegavajte pamučnu odjeću jer ona zadržava vlagu te tako dodatno hladi vaše tijelo. Izaberite sintetičku odjeću te se obucite slojevito. Nosite sunčane naočale, posebice ako ima snijega. Sunce se lako odbija od bijelu površinu te škodi vašem vidu. Pazite na hidrataciju. Zimi se ne znojimo toliko koliko ljeti i nemamo izražen osjećaj da smo žedni. No, upravo zbog toga zimi je lako dehidrirati. Obustava aktivnosti zimi nije opcija. Kao što sam već naglasila, time jačamo imunitet, sretniji smo te trošimo više kalorija. Blagdanska depresija, kao i višak kilograma teško će vas dostići.
Piše: Lorena Draženović, mag.cin.