VIMIO: Položaj žena je i dalje loš i u nekim oblastima diskriminirajući

VUKOVAR, Vukovarska nevladina udruga VIMIO, u okviru projekta kojega provodi udruga B.A.B.e., prezentirala je u Vukovaru rezultate istraživanja o usklađivanju obiteljskih obaveza i plaćenog rada. Voditeljica projekta Tihana Bertek rekla je kako su se u projektu bavili ne samo položajem žena na tržištu rada nego i okruženjem koje ženama otežava ili omoguzćuje da ravnopravno sudjeluju.

„Primjećujemo dosta problema u primjeni zakona i standarda. Tako se državni pedagoški standard ne primjenjuje dosljedno bilo da je riječ o dostupnosti vrtića, cijeni, broju odgajateljica. Imamo situacije da na puno djece u vrtiću dolazi samo jedna odgajateljica što svakako nisu primjereni uvjeti. Konkretno, u Vukovarsko-srijemskoj županiji samo je 25 posto djece uključeno u vrtiće“, rekla je Bertek.

Sudjelovala je i Biljana Gaća (SDP) koja je rekla kako su žene diskriminirane na više razina i u neravnopravnom položaju.

„Zapošljivost žena je veliki problem, gotovo zabrinjavajući jer vidljiva je razlika kod zapošljavanja različitih dijelova populacije“, rekla je Gaća.

Predsjednik vukovarske podružnice Živog zida Pavao Josić rekao je kako je ovo istraživanje još jednom potvrdilo zabrinjavajuće stanje u kojemu se nalazi naše društvo.

„Od osamostaljenja, položaj žena u Hrvatskoj konstantno se pogoršava, a mjere koje se provode kako bi zaustavile negativne trendove su nedostatne. O pozitivnim trendovima trenutno ne možemo niti sanjati“, rekao je Josić.

Dragana Jeckov (SDSS) rekla je kako su žene, pripadnice nacionalnih manjina, izložene raznim oblicima diskriminacije pri čemu je ona na temelju rada posebno zabrinjavajuća.

„Posebno treba istaknuti i da se ne primjenjuje prednost za pripadnike nacionalnih manjina pri zapošljavanju iako je zagarantirana. Žene treba osnažiti da poslodavce koji im prilikom zapošljavanja  postavljaju pitanja o majčinstvu prijave kako bi bili sankcionirani“, rekla je Jeckov.

IVAN MATIĆ

Foto Ivan Matić