Veliki jubilej: HNK Cibalia slavi 100 godina

Cibaliua, 100, obljetnica, osnutka, Vinkovci, Oltrasi
Foto: Đuro Karalić

VINKOVCI, Pod sloganom “Probudi se grade moj, uskoro će 100”, u organizaciji Ultrasa, u Vinkovcima je započelo obilježavanje 100. obljetnice osnutka HNK Cibalia, koje će potrajati sve do lipnja.

U povodu velike obljetnice vinkovačkog nogometa, na stambenoj zgradi u središtu Vinkovaca, na mjestu nekadašnjeg hotela “Slavonija” u kojem je 1919. godine donijeta odluka o osnutku Cibalije, otkrivena je spomen ploča na taj događaj. Spome ploču otkrili su najmlađi član i najstariji živući nogometaš Cibalije, Ante Banožić i Antun Turda te Stevo Bogdan i Mijat Kurtušić.

Foto: Mario Banožić

Cibaliji vjerni Ultrasi taj su događaj popratili bakljadom i gromoglasnom pjesmom i skandiranjem odanosti klubu. U crkvi. sv. Euzebija i Poliona prethodno je služena sveta misa kojoj su pored igrača, navijača i vodstva Cibalije nazočili i vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić.

Hrvatski nogometni klub Cibalia iz Vinkovaca osnovan je 7. svibnja 1919. godine, a glavni utemeljitelji osnivačke skupštine bili su Slavko Janković i Mišo Zambeli. Prvi predsjednik kluba bio je vinkovački odvjetnik dr. Đuro Topalović, a prvi kapetan momčadi Slavko Janković. Od samoga početka klub je utemeljen kao Građanski športski klub unutar kojeg su uz tenis djelovale i sekcije drugih sportova. Ljubičasti dresovi i bijele gaćice bili su prva klupska boja. Prvo igralište Cibalije bilo na Vašarištu, a prvu utakmicu odigrala je protiv ŽŠK iz Vinkovaca i upisala poraz 3:2.

Nakon povlačenja njemačkih okupacijskih snaga 13. travnja 1945. godine te uspostave nove vlasti obnavljao se kulturni i športski život u gradu. Svoju prvu sjednicu uprava Cibalije održala je 27. rujna 1945. godine. Na sjednici je riješeno pitanje opstanka i imena kluba. Odlučeno je da naziv bude FD Cibalia. U vrijeme tih događanja u Cibaliji neposredno po svršetku Drugog svjetskog rata osnovan je i OFD Spartak. Spajanjem ovih dvaju klubova stvoren je FD Graničar, a 25. veljače 1947. godine spajanjem OFD Graničara i Sloge stvoreno je FD Dinamo Vinkovci.

Dinamo je pod vodstvom Tonka Cice Vukušića ostvario ulazak u Prvu saveznu ligu, što je bio najveći uspjeh u dotadašnjoj povijesti kluba. Svima poznati susret s Čelikom odigran je 6. lipnja 1982. godine pred 15.000 gledatelja. Za momčad koja je ostvarila taj uspjeh nastupali su Tomislav Radić, Stevo Bogdan, Branko Mlinar, Svetozar Mirosavljević, Ilija Radić, Dušan Kesić, Nedan i Srećko Lušić, Ivica Tunjić, Milorad Rajović i Sulejman Halilović.

Dinamo je svoj prvoligaški debi imao 15. kolovoza protiv OFK Beograda. Golom Dušana Kesića Dinamo je slavio 1:0. Domaće utakmice, posebno protiv ‘velike četvorke’, Dinamo je igrao pred prepunim tribinama.

U 5 prvoligaških sezona igrači Vinkovačke momčadi odigrali su 170 utakmica, ostvarili 66 pobjeda, 41 remi i 74 poraza. Neki rezultati zaslužili su da ih se posebno istakne. U premijernoj sezoni golovima Tunjića i Halilovića u Beogradu osvojen je veliki bod protiv favorizirane Crvene Zvezde, a na Maksimiru golovima istih igrača dogodila se senzacija – pobjeda Vinkovčana 1:2.

Padali su u Vinkovcima Zvezda predvođena Gojkom Zecom i Šekularcem, Hajduk predvođen velikanom Skoblarom, Dinamo s Ćirom Blaževićem, Osijek i Ljupko Petrović, Željo i Bukal, Sarajevo, Rijeka, Velež…

Momčad je do 1985 vodio Tonko Vukušić, nakon njega Nedjeljko Gugolj, kraće vrijeme do 1987. Martin Novoselac. Od proljeća 1987. na klupi se nalazio Ivan Marković.

Nakon sezone 1988./1989. Dinamo je igrao u Jedinstvenoj drugoj saveznoj ligi. Tonka Vukušića zamijenio je Ivan Šušak.

U kolovozu 1990. godine počelo je novo natjecanje, posljednje u sustavu bivše države. Trener je opet bio Tonko Vukušić, a pomoćnik Mile Petković.

13. rujna 1990. godine došlo je do promjene imena kluba. Klubu je vraćeno staro ime Cibalia.

Prvu utakmicu u Hrvatskoj nogometnoj ligi na Maksimiru odigrali su HAŠK i Cibalia. Pred 5000 ljudi sa 2:0 slavio je domaći sastav. Cibaliju je vodi Mile Petković sa pomoćnikom Stankom Mršićem. Zbog opasnosti i učestalog granatiranja grada Cibalia je kao domaćin svoje utakmice igrala u Đakovu, Čakovcu i Požegi, bez veće podrške navijača. Pogodak u 4. kolu protiv Osijeka kojega je postigao Goran Meštrović prvi je postignut za Cibaliju u povijesti HNL-a.

U sezoni 1992./1993. utakmice su se počele igrati u Vinkovcima.

U sezoni 1997./1998. Cibalia je po prvi puta u povijesti HNL-a igrala drugu ligu. Na sreću i radost svih navijača, samo na jednu sezonu.

Najveći uspjeh u povijesti kluba bilo je nastupanje u finalu Hrvatskog nogometnog kupa 30. svibnja 1999. godine kada je u utakmici protiv Osijeka Cibalia oštećena iako je prijenos išao na nacionalnoj televiziji.

Nakon toga je Cibalia prvi puta nastupila u Intertoto kupu. Sudbina je htjela da samo nekoliko godina nakon završetka rata Cibalijin protivnik u prvoj europskoj utakmici bude Arkanov i Cecin Obilić kojega je Cibalia lako preskočila. U Vinkovcima je utakmicu pratilo 10.000 gledatelja.  U idućem kolu mađarski Lombard iz Tatabanye bio je prejak.

Cibalia je i drugi puta izborila nastup u Europi u sezoni 2003./2004., ponovno u Intertoto kupu. Zaustavljena je tek u polufinalu od bundesligaša Wolfsburga ukupnim rezultatom 1:8.

Malo se tko nadao da bi se to moglo dogoditi, ali iduće sezone Cibalia je ponovno bila drugoligaš. Kao i prvoga puta, pokazala je kako joj tamo nije mjesto i ekspresno se, nakon potpune dominacije, vratila u društvo najboljih. U dvije kvalifikacijske utakmice svladana je Novalja ukupnim rezultatom 5:1.

Najbolji rezultat u HNL-u klub je dočekao u sezoni 2009./2010. kada su igrači pod vodstvom Stanka Mršića osvojili 3. mjesto sa samo 5 bodova zaostatka za prvakom Dinamom. Treće mjesto značilo je i plasman u kvalifikacije za Europsku ligu gdje je Cibalia ispala od predstavnika iz Sjeverne Irske – Cliftonvillea. U prvoj utakmici u Belfastu Cibalia je poražena 1:0, dok u Vinkovcima nije bilo pogodaka.

2011. godine krenulo se u preoblikovanje kluba nakon kojega je Cibalia postala športsko dioničko društvo i tako se pridružila nekolicini klubova iz Prve HNL. Grad Vinkovci je, očekivano, postao većinski vlasnik kluba.

Samo 3 godine nakon najboljeg rezultata u HNL-u, na kraju sezone 2012./2013. Cibalia je po treći puta ispala iz prve lige iako je igrala i polufinale kupa Hrvatske. U 1. HNL Cibalia se vratila u sezoni 2016./2017 prethodno osvojivši naslov u drugom rangu natjecanja.

Cibalia trenutačno igra u Trećoj HNL u kojoj se suvereno nalazi na prvom mjestu te ukoliko sve dobro prođe s ishođenjem licence, koja je klubu u prvom krugu uskraćena, Vinkovčani bi od jeseni trebali zaigrati u Drugoj hrvatskoj nogmetnoj ligi.

Izvor za povjesni pregled: nogometplus.net/Davor Mikulić