Upala mišića ili popularno muskulfiber naziv je za pojavu boli u mišićima koji su bili izloženi većem opterećenju nego inače. Ona je odgovor organizma na preveliko opterećenje.
Naši mišići stvoreni su za korištenje a funkcioniraju upravo tako da se obnavljaju i nadograđuju isključivo nakon treninga. Mišiće koje koristimo češće bit će jači dok će oni koje ne koristimo oslabjeti.
Svi ste barem jednom u životu osjetili upalu nekog/nekih mišića, no vjerojatno niste bili posve sigurni što se točno događa. Upala mišića karakterizirana je pojavom boli 12 do 24 sata nakon aktivnosti. Najintenzivnija je 36 do 48 sati nakon aktivnosti te tada polako nestaje. Osim bolova moguća je i pojava otekline i osjećaja zatezanja mišića.
Upala je zapravo obrambena reakcija organizma i svrha joj je obraniti organizam od vanjskih čimbenika. Naime, intenzivna aktivnost ili aktivnost na koju vaše tijelo nije naviknulo dovodi do mikro – oštećenja mišićnih vlakana. Kako bi popravilo navedeno oštećenje, tijelo aktivira upalni proces. Kroz upalni proces tijelo u oštećeni dio mišića dovodi krv u kojoj se nalazi niz stanica koje sudjeluju u čišćenju, regeneraciji mišića.
Upala mišića nije ništa strašno, zapravo u određenoj mjeri je i poželjna. Ako se nikada ne pojavi, to znači da ne prelazite granice svojih mogućnosti. Kako biste napredovali te razvijali svoje mišiće, nužno je da s vremena na vrijeme prijeđete tu granicu vaših mogućnosti te da odradite i više od onoga što mislite da možete.
I za kraj, nekoliko savjeta kako se lakše nositi s upalom mišića.
- Đumbir – čisti organizam uklanjajući mliječnu kiselinu. Namočite ručnik u toplu vodu s đumbirom te prijeđite cijelo tijelo, a posebno bolne mišiće.
- Tjelesna aktivnost – stara poslovica kaže ”klin se klinom izbija”. Slično može proći i u ovom slučaju, vrlo je korisna lagana šetnja ili jogging te svakako yoga i vježbe disanja.
- Hladni oblozi – nakon što ohladite određeni mišić, tijelo će, kako bi zagrijalo mišić, odmah poslati dodatnu količinu krvi a zajedno s njom i kisik te nutrijente.
- Istezanje – vrlo je važno pravilno se i dobro istegnuti nakon svakog treninga.
- Voda – izuzetno je važno pravilno se hidratizirati jer ukoliko se vašem tijelu u isto vrijeme dogodi dehidracija i muskulfiber, trebat će mu i do tri uta duže da se oporavi.
- Sok od trešanja – potiče i poboljšava izlučivanje mliječne kiseline iz organizma.
Zapamtite, granice postoje isključivo u vašoj glavi. Stoga dopustite svom tijelu da raste i razvija se.