VINKOVCI, Regionalni ured Udruge Glas poduzetnika Vukovarsko-srijemske županije aktivno djeluje u Vinkovcima i trenutno okuplja 333 poduzetnika ujedinjena oko ideje poboljšanja uvjeta rada privatnih tvrtki i razvoja gospodarstva. U priopćenju za javnost navode kako nastoje okupiti poduzetnike iz cijele Vukovarsko-srijemske županije te ustrojiti regionalne sektorske odbore po uzoru na nacionalnu razinu UGP-a.
Prema njihovim podacima 12. studenoga 2020. održan je sastanak sa gradonačelnikom Vinkovaca, Ivanom Bosančićdm, na kojem su još sudjelovali gospodarstvenici Vukovarsko-srijemske županije i Hrvoje Bujas predsjednik udruge Glas poduzetnika da bi 23. studenoga 2020. iz središnjice u UGP-a uputili dopis gradonačelniku se elaboriranim prijedlozima i zahtjevima. Ističu kako od sveukupno predloženih zahtjeva izborili su se za obećanje smanjenja poreza na potrošnju u gradu Vinkovci sa 3% na 0%.
Ovo je njihov odgovor na kompletnu komunikaciju sa gradskim vlastima:
„Poštovani gospodine gradonačelniče, kontinuirano naglašavate kako ključ razvoja Vinkovaca leži u razvoju poduzetništva. Međutim, financijske potpore koje ste osiguravali poduzetnicima u godinama prije pandemije koronavirusa bile su tek na simboličnoj razini. U 2018. i 2019. godini osigurali ste ispod 200 tisuća kuna za tu nakanu. Sve lokalne samouprave su u svojim proračunima za 2021. godinu osigurale određena sredstva za prevladavanje poteškoća poduzetnika zbog potpunog ili djelomičnog ograničavanja poslovanja, ali malo njih je osiguralo značajnija sredstva koja bi osigurala poduzetnicima rast i razvoj. Stoga je pogrešno smatrati da ste s 3.560.000,00 kuna u proračunu za 2021. godinu osigurali neka značajna sredstva za poduzetnike. Na području Grada posluje oko 680 poduzetnika što znači kako ste u prosjeku svakome poduzetniku osigurali iznos potpore u visini od 5.235,29 kuna. Pri izračunu nismo u obzir uzeli obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Takav iznos smatramo ne samo sramotnim nego u potpunosti poražavajućim i demotivirajućim za poduzetnike s područja Vinkovaca, a posebice u situaciji pandemije koronavirusa. Ističemo kako ste istovremeno gradskim tvrtkama, od kojih su neke izravna konkurencija upravo privatnim poduzetnicima, osigurali čak 12.512.524,00 kuna. Iz toga Vas razloga molimo da nam odgovorite na sljedeća pitanja:
Zašto po Vama sve tvrtke ne zaslužuju istu priliku, odnosno zašto diskriminirate poduzetnike u korist gradskih tvrtki?
Je li od oporavka gospodarske djelatnosti politički važnije svake godine pokrivati gubitke i neučinkovitost uprava gradskih tvrtki?
Ističete kako se nalazimo u teškoj situaciji, no to je također relativan pojam te nije jednako teška situacija za svakoga. I na ovome planu provodite diskriminaciju jer dok je za većinu privatnika situacija zaista teška, za Gradsku upravu zasigurno nije s obzirom na činjenicu kako su mjere koje ste donijeli samo odgode nekih nameta, a ne otpis onima kojima je rad zakonom onemogućen ili ograničen. Složit ćete se da odgoda bilo kakvih plaćanja nije zaista pomoć.
Možete li nam navesti jedan primjer kojim ćete pokazati kako su se gradske tvrtke ili Gradska uprava solidarizirali s poduzetnicima i smanjili neka svoja prava ili primanja? Koliko je njihovih djelatnika završilo na minimalcu?
Spominjete smanjenje prireza s 13% na 10%, no zaboravljate reći da i s tim smanjenjem ostajemo među gradovima s najvećom stopom toga nameta.
Sve je veći broj gradova koji su unutarnjim racionalizacijama uspjeli u potpunosti ukinuti prirez. Ne možemo se oteti dojmu da je simbolično smanjenje prireza nastalo pod pritiskom poduzetnika i građana, a ne zato što je to stvarna i kontinuirana namjera Gradske uprave Grada Vinkovaca.
Navodite kako se iz tih sredstava financiraju i gradski vrtići.
Kako objašnjavate činjenicu da su naši vrtići među najskupljima u Hrvatskoj?
Jedan od nameta koji nas također opterećuje je spomenička renta. Možete li nam dostaviti preciznu analizu uplaćenih sredstava i specifikaciju troškova radova po zgradama i objektima na koja su sredstva utrošena tijekom zadnjih deset godina?
Šte se tiče oslobođenja plaćanja najma gradskih prostora i površina, nismo tražili trajno oslobađanje nego samo u vrijeme trajanja krize uzrokovane pandemijom koronavirusa. Podsjećamo pri tome kako su istu stvar već napravili brojni privatni iznajmljivači da pomognu svojim najmoprimcima. Iz navedenih razloga ostajemo pri zahtjevu da se prirez, spomenička renta, porez na potrošnju i druga davanja ukinu u potpunosti ili najnižu moguću vrijednost. Vezano za transparentnost javnih nabava u odgovoru navodite da su sve nabave javno dostupne na web stranicama i u oglasniku javne nabave. Nabave velike vrijednosti moraju svakako biti objavljene, ali brojne male nabave prolaze ispod radara javnosti.
Je li Gradska uprava objavila poziv za sve male nabave na službenim internetskim stranicama Grada Vinkovaca?
Jednako tako, zanima nas jesu li sve gradske ustanove i tvrtke objavile sve pozive za sve male nabave na svojim službenim internetskim stranicama?
Pretraživanjem službenih internetskih stranica Grada Vinkovaca, gradskih ustanova i tvrtku ustanovili smo kako iste nisu objavljene, a s obzirom kako nije ni osigurano mjesto na navedenim internetskim stranicama (rubrika/kategorija) možemo zaključiti kako takva namjera niti ne postoji. Zadovoljena je tek minimalna zakonska forma koja osigurava samo rubnu transparentnost. Također, ono što se objavi, izuzetno je nepregledno i nepristupačno poduzetnicima koji nemaju niti vremena niti mogućnosti svakodnevno pretraživati službene internetske stranice Gradske uprave Grada Vinkovaca ili Oglasnika javne nabave. Grad i ostali korisnici javnih sredstva se ne udostoje niti grupirati nabave prema grupama poslova, a kamo li aktivno pozvati poduzetnike da dostave svoje ponude. Da je transparentnost pružanja informacija Grada Vinkovaca među najnižima u državi dokazuje i neovisno istraživanje tvrtke Apsolon (https://apsolon.com/wp-content/uploads/2020/06/Apsolon-Analiza-digitalne-spremnostihrvatskih-gradova-2020.pdf) gdje smo u većini kategorija na zadnjem ili predzadnjem mjestu.
Iz svega navedenog jasno je da s Vašim odgovorom vezanim za transparentnost nabava i trenutnim mogućnostima pristupa informacijama o trošenju gradskog novca, poduzetnici nisu niti najmanje zadovoljni, a ne biste trebali biti ni Vi.
Zahtijevamo da zajedno radimo na rješavanju navedenih problema te da Vinkovci dospiju u vrh transparentnosti Republike Hrvatske. Slažemo se s vašom izjavom da su poduzetnici ključ razvoja grada Vinkovaca, no morate se složiti kako je za to ključno znatno rasterećenje poduzetnika, podizanje učinkovitosti svake pojedine gradske ustanove i tvrtke te podizanje produktivnosti njihovih djelatnika. Također, molimo da nam dostavite slijedeće podatke za 2020. godinu:
• Popis tvrtki u kojima Grad Vinkovci ima većinske ili manjinske udjele, s podatkom o broju zaposlenih po tvrtkama, udjelu prihoda iz proračuna Grada Vinkovaca ili javnih ovlasti u ukupnim prihodima te udio plaća u ukupnim rashodima.
• Pregled sistematiziranih i popunjenih radnih mjesta u Gradskoj upravi s naznačenom osnovicom i koeficijentima te udio zaposlenih na rukovodećim mjestima.
• Popis svih udruga koje djeluju na području grada Vinkovaca kao i popis svih donacija, subvencija, dotacija i bilo kakvih drugih financijskih potpora iz proračuna Grada Vinkovaca. Uskoro ćemo i službeno zatražiti informacije prema zakonu o pravu na pristup informacijama“.