ŽUPANJA, Tvornica kombajna u Županji Same Deutz Fahre Žetelice poslije niza godina rada prestaje s proizvodnjom kombajna. Prema riječima radnika ove županjske tvrtke posljednji kombajn je proizveden i sada se radi samo na završnim radovima. Tvrtka trenutno zapošljava 200-ak radnika čija je dalja sudbina neizvjesna. Kako je medijima prenio sindikalni povjerenik u tvrtki Marko Benković čelnici grupacije iz Italije, koji su vlasnici tvrtke, najavili su kako će se nastaviti proizvodnja rezervnih dijelova pri čemu se ne zna koliko radnika će ostati raditi kao niti koliko dugo će oni ostati raditi. Ne zna se niti po kojem kriteriju će se dijeliti otkazi, odnosno što će biti odlučujuće u tome tko ostaje raditi.
Benković kaže kako su prošlog tjedna imali sastanak u Italiji gdje im je rečeno kako proizvodnja kombajna staje i da dio radnika ostaje raditi na proizvodnji rezervnih dijelova ali bez ikakvih drugih detalja. Rečeno je isto tako i kako će svima koji dobiju otkaze biti isplaćene otpremnine u iznosu od oko 890 eura po godini radnog staža provedenoj u ovoj tvrtki. Međutim, sada je problem i što je tvrtku napustio i višegodišnji izvršni direktor kao i nekoliko njegovih glavnih suradnika tako da tvornica u Županji sada nema nikakvo rukovodstvo. Sve to utječe i na motiviranost radnika koji ne kriju kako su zabrinuti za svoju dalju budućnost. Interesantno je i kako za sada izostaju i reakcije politike iako su se proteklih godina predsjednici, premijeri i ministri rado slikali u tvrtki koja je uvijek predstavljana kao uspješna.
U najboljim godinama Same Deutz Fahre Žetelice iz Županje proizvodili su i preko 400 kombajna godišnje koji su prodavani širom svijeta. Do sada je u ovoj županjskoj tvrtki proizvedeno više od 5000 kombajna. Treba znati i kako je i unatoč tome dobar dio radnika radio za minimalac pa su 2019. godine i štrajkali. Kada govore o razlozima prekida proizvodnje radnici kažu kako je očigledno došlo do nekakvog zastoja u prodaji te misle da se slabo radilo na reklami. Ukazuju i probleme iz korona pandemije, a i na zastoj prodaje kombajna u Ukrajini koja je bila veliki kupac rada rata. Kažu i kako su postojali i pokušaji od strane investitora iz Kine da preuzmu tvrtku ali je to i unatoč dubinskom snimanju propalo. Na isti način prošao je i pokušaj investitora iz Turske koji su željeli preuzeti tvrtku.