U sklopu 6. Media In Time (MIT) festivala novinarstva koji je u petak počeo u Vinkovcima sa središnjom temom “O činjenicama i još nekim stvarima”, novinari iz Hrvatske , Srbije i BiH raspravljat će o značaju provjere točnosti vijesti u medijima.
“Lažne vijesti, poluinformacije i drugi štetni sadržaji sve su češći u domaćim medijima te se borba protiv takvih pojava u novinarstvu nameće kao prioritet. Moramo se svi skupa više potruditi ako mislimo suprotstaviti se najezdi lažnih i neprovjerenih vijesti, a taj posao moramo početi medijskim opismenjivanjem onih najmlađih i tinejdžera koji su i najučestaliji korisnici društvenih mreža, a koje se drže za najveći izvor lažnih vijesti”, kazao je Bradarić.”, kazao je predsjednik Organizacijskog odbora 6. MIT-a Branimir Bradarić.
Posebna tema ovogodišnjeg MIT-a je projekt uspostave hrvatske mreže fact-checkera za provjeru točnosti vijesti u medijima, koji od 2023. zajednički provode Ministarstvo kulture i Agencija za elektroničke medije (AEM), a o čemu je govorio ravnatelj AEM-a Josip Popovac.

Josip Popovac
“Mislim da smo na dobrom putu i da možemo rei da samo iznimno zadovoljni dinamikom i načinom na koji se provodi ovaj projekt koji je od iznimnog značaja”, ustvrdio je Popovac rekavši kako se nada nastavku projekta i nakon što nakon nove godine završi njegova provedba, a u kojem obimu ovisit će o raspoloživosti EU sredstava.
Osvrt na projekt od strane novinarske struke dao je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Hrvoje Zovko rekavši kako HND uvijek i bez rezreve stoji iza kvalitetnog novinarstva i zalaže se za njega.
Projekt “VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije”, koji zajednički provode Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, Akademija za umjetnost i kulturu iz Osijeka i Centar za kulturu medija iz Vinkovaca predstavila je zamjenica voditelja projekta Nika Šiprak Wendling rekavši kako je riječ o iznimno zahtjevnom projektu s puno sudionika, ali nadasve zanimljivom za stjecanje novih iskustava u osmišljavanju način i alata na koji način pomoći javnosti da razlikuje istinitu od lažne, dobru od loše vijesti.

Nika Šiprak Wendling
A kako teče sama dinamika provjere vijesto i sklopu projekta VerifEye sudionike festivala upoznale su studentice pete godine novinarstva na Odsjeku za kulturu, medije i menagment Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku Valentina Crnković i Korina Vrban.

Valentina Crnković i Korina Vrban
Iskustva kako to rade na fake news portalu Tragač iz Novog Sada iznijeli su glavni urednik toga portala Ivan Subotić i novinarka Teodora Koledin napomenuvši kako je misija Tragača podsticanje jačanja medijskog integriteta i novinarstva utemeljenog u činjenicama.
Prvi festivalski dan završio je dodjelom nacionalnih nagrada za lokalno novinarstvo HND-a “Anđelko Erceg” i “Siniša Glavašević”.

Chiara Bilić, Dea Redžić i Maja Medaković
Nagradu “Anđelko Erceg” za tisak dobila je novinarka Večernjeg lista Dea Redžić dok je Chiara Bilić, novinarka portala Istra 24, dobila nagradu “Anđelko Erceg” za Internet novinarstvo. Nagradu “Siniša Glavašević” za radio novinarstvo dobila je Jelena Obradović Mojaš, novinarka HRT Radio Dubrovnik, dok je novinarka NOVA TV Maja Medaković dobila nagradu “Siniša Glavašević” za televizijsko novinarstvo.

Ivan Subotić i Teodora Koledin
Drugi dan festivala nastavlja se u subotu u Vukovaru panel-raspravom na temu “Kako se postaje novinar”, hrvatskom premijerom dokumentarnog filma “Krivolov” u produkciji portala eTrafika (BiH) i magazina Radar (Italija) te predstavljanjem knjige “Samodošli” hrvatsko-švedskog pisca i socijalnog radnika Petra Fehira.