Predstavljanjem knjige “Samodošli” hrvatsko-švedskog socijalnog radnika Petra Fehira u nakladi Studijskog instituta za novinarstvo, kulturnu i obrazovanje iz Virovitice, upriličene na katamaranu u vlasništvu Općine Andrijaševci, tijekom plovidbe Bosutom, završio je 6. Media In Time (MIT) festival novinarstva koji organizira Centar za kulturu medija iz Vinkovaca.
Petar Fehir, koji je velik dio radnog vijeka proveo u švedskom gradu Lundu radeći poslove socijalnog radnika, napisao je četiri priče o djeci izbjeglicama s kojima je radio.
Kako je pojasnio riječ je o djeci migrantima koji su prisilno raseljena ili su u bijegu, a mlađa su od 18 godina i u Švedsku su došla bez ikakve pratnje. “U Švedsku je tako samo 2015. godine došlo 35.000 djece bez pratnje”, kazao je Fehir dodajući kako su najčešći razlozi njihovo dolaska bijeg od patnji kojima su bila izložena u svojim državama, bijeg od unovčavanja, prisilnih brakova, zlostavljanja ili su pak bili “predmet” ilegalne trgovine ljudima.

Po riječima nakladnika Gorana Gazdeka, tekst Fehirove knjige kada ga je pročitao duboko ga je dirnuo, a kako je i sam kao novinar pisao o migrantima i njihovim sudbinama, bilo mu je logično da se prihvati izdavanja knjige “Samodošli”.
“Želja je moja, a i autorova, ne da zaradimo na prodaji ove knjige, već da njome uspostavimo mostove razumjevanja za ljude drugačije od nas samo na prvu, ali ljude kao mi. I mi smo na ovim područjima prošli gorko iskustvo protjerivanja, prisilnog seljenja i pokušaja integracije u nove sredine i te teme su nam stoga bliske”, kazao je Gazdek dodajući kako ga međutim, i pored tih iskustava, ponekad začudi netrpeljivost pojedinaca prema današnjim migrantima.

“Kao da ništa nismo naučili, da su i ti ljudi imali ili imaju i dalje negdje dom ali ih je nevolja potjerala iz njega i sada traže razumjevanje i pomoć”, kazao je Goran Gazdek.
Petar Fehir rođen je u Grbavcu pored Grubišnog Polja. Defektološki fakultet završio je 1979. u Beogradu, a potom se vratio u Grubišno Polje, gdje je radio u Centru za socijalni rad i Centru za kulturu i informiranje. Osnovao je i vodio tamošnje kazalište ”Kocka” te uređivao ”Grubišnpoljski list”. Kada je počeo rat, odselio je u u Švedsku, a danas, u mirovini, živi u Švedskoj i u Hrvatskoj.
Cijeli život amaterski se bavi kazalištem i glumom te piše. Objavio je nekoliko knjiga poezije i proze.




