Novinarstvo, etično izvještavanje i “lažne vijesti”

Foto: Pixabay

Novinarstvo postoji već više od 400 godina i u tom razdoblju prošlo je put od sporednog izvora prihoda za prve tiskare u Europi i svijetu, propagandnog oruđa, nositelja borbe za slobodu govora i medija, četvrte vlasti, spone između vlasti i građana koja kontrolira prve u ime drugih te profitabilne industrije. Puno je definicija novinarstva, a jednostavno ga možemo definirati kao zanimanje čiji je zadatak prikupljati, provjeravati, obrađivati, pisati, odnosno snimati, uređivati i objavljivati informacije za medije s ciljem zadovoljenja primarne ljudske potrebe za novostima i spoznajama, piše Jelena Jurišić, docentica na Odsjeku za komunikologiju Fakulteta hrvatskih studija u tekstu VJERODOSTOJNOST MEDIJA Novinarstvo, etično izvještavanje i “lažne vijesti”.

Smatra se kako je novinarstvo nezaobilazna sastavnica demokracije bez koje ona ne postoji. Razlikujemo 10 uloga novinarstva u demokraciji: iznositi istinu, biti odan građanima, provjeravati i potvrđivati informacije te biti neovisan od svih subjekata događaja ili problema o kojem se izvještava. Novinari bi trebali nadgledati nositelje vlasti i moći, osigurati forum za javnu kritiku, objavljivati zanimljive i relevantne vijesti, pružati sveobuhvatne i uravnotežene informacije te biti etični i odgovorni.  Građani, naravno, kao konzumenti medija, imaju svoja prava i odgovornosti, koji su  u mnogome izvedene iz liberalnog shvaćanja novinarstva kao posrednika između vlasti i birača. Zadatak novinara je informirati prve o stavovima, željama i potrebama drugih, a birače o planovima, radu i odlukama vlasti.

Novinarska etika

Među nabrojenim ulogama novinarstva u društvu je ona da novinari budu etični i odgovorni u svom radu. Novinarstvo se nalazi među nekoliko profesija na svijetu uz, primjerice, liječnike, psihologe i odvjetnike, koje se reguliraju profesionalnom etikom, odnosno etičkim kodeksima. Njihov je glavni cilj na osnovi morala te prihvaćenih u društvu predodžbi o dobru i zlu regulirati djelovanje novinara u praksi, piše Jurišić.

Moralna načela novinara, prema čuvenom novinskom izdavaču Josephu Pulitzeru, čije ime nosi najprestižnija novinarska nagrada u SAD-u, su:

“…uvijek se boriti za napredak i promjene, nikada tolerirati nepravdu i korupciju, uvijek se boriti protiv demagoga svih stranki, stalno oponirati privilegiranima i javnim pronevjeriteljima, uvijek suosjećati sa siromašnima, uvijek podupirati javno dobro, nikada biti zadovoljan samo objavljivanjem vijesti, uvijek biti posve neovisan, ne bojati se napasti zlo, bez obzira na to da li ga je uzrokovala plutokracija ili centri moći.”

Etički kodeksi novinara stvaraju se u okviru međunarodnih i nacionalnih strukovnih udruga te samih redakcija, ali premda su pravno neobvezujući, publici i vlastima poručuju kako je novinarstvo samoregulirana profesija koja vodi računa o svojoj kvaliteti.

Đ.K.

(nastavlja se)