Lažne vijesti neprijatelji građana i društva

Foto: Pixabay

Lažne vijesti “fake news” odnose se na informacije koje ne odgovaraju činjenicama (nepostojeće ili
iskrivljene činjenice). One su često namjerno izmišljene i distribuirane radi obmanjivanja s ciljem da
osoba povjeruje u neistine ili sumnja u prave činjenice. Lažne vijesti su kratkog životnog vijeka, ali
imaju širok doseg. One su podskupina dezinformacija.

„Pojam dezinformacija označava dokazivo lažnu ili obmanjujuću informaciju koja je smišljena, iznesena i širi se radi stjecanja ekonomske koristi ili namjernog zavaravanja javnosti te koja može naškoditi javnom interesu. Šteta javnom interesu uključuje ugrožavanje demokratskih političkih procesa i procesa donošenja politika, ali i javnog dobra kao što su zaštita zdravlja građana EU-a, okoliša i sigurnosti. Dezinformacije ne uključuju pogreške u izvješćivanju, satiru i parodiju, kao ni jasno naznačene stranačke vijesti i komentare.“ (Europska komisija, 2018).

Termin “fake news” zadnjih je godina postao itekako rasprostranjen i prepoznatljiv u mjeri da je počeo nanositi štetu i vjerodostojnim medijima, dok je kod građana i korisnika medija unio nemir i nesigurnost.

“Nisam više siguran čitam li istinitu ili neistinitu vijest. A vijesti pristižu iz minute u minutu i teško je doista odrediti koja je istinita, a koja ne”, kaže Miroslav (24) iz Belišća dodajući kako je posebice lako lažnim vijestima zavarati građane starije životne dobi kojima lažna vijest može prouzročiti emocijonalnu i drugu štetu, ukoliko povjeruju da je istinita.

(nastavlja se)

Ž.D.