Kontinetalni turizam ima ogroman potencijal koji je još neiskorišten dovoljno

Foto: Ivan Matić

Kada se u Hrvatskoj spomene riječ turizam svi odmah pomisle na Jadransko more i sve ono što tijekom ljeta turizam donosi na obali Jadrana. Tu prije svega prednjače prelijepe plaže, sunce, more, gradovi i naselja širom obale, brojni otoci kao i razne druge znamenitosti. Puno manji broj ljudi riječ turizam veže i uz kontinentalnu Hrvatsku gdje je turistička ponuda zapravo puno veća i raznolikija od one koju imamo na obali Jadrana.

Dovoljno je samo spomenuti Plitvička jezera, Bjelolasicu, Gorski Kotar, Baranju, Zagreb, brojne toplice, Vukovar, Vinkovce, Varaždin, Kopački rit… Kao posebna turistička ponuda tu su i jezera ali i rijeke poput Dunava Drave, Save, Kupe, Une… Ne smiju se zaboraviti niti brojne manifestacije koje su odavno prerasle granice gradova i županija iz kojih su potekle nego i cijele Hrvatske. Tu je dovoljno spomenuti manifestacije poput Vinkovačkih jeseni, Đakovačkih vezova, brojnih pokladnih jahanja, Špancirfesta… Tu su i brojni muzeji, multimedijalni sadržaji, interpretacijski centri, biciklističke staze, parkovi, vinarije i još mnogo toga što privlači goste. Svakako da se ne smije zaboraviti niti iznimno bogata gastro ponuda.

Drugim riječima nema dijela kontinentalne Hrvatske koji nije poseban po nekoj svojoj prepoznatljivoj turističkoj ponudi koja iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu, privlači sve veći broj turista iz cijele Hrvatske ali i inozemstva.  

„Veseli činjenica da u kontinentalnom dijelu Hrvatske bilježimo porast turističkog prometa što je potvrda rasta kvalitete, raznolikosti i dostupnosti turističke ponude. Danas je jasni kako turisti, i domaći i strani, sve više prepoznaju potencijal i atrakcije, odnosno autentičnost i jedinstvenost turističkih destinacija u kontinentu. U proteklih desetak godina, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, županije, gradovi i općine povukli su velika sredstva za infrastrukturne turističke projekte“, rekao je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristijan Staničić.

Govoreći o kontinentalnom turizmu na istoku Hrvatske danas višegodišnja direktorica Turističke zajednice Vukovarsko – srijemske županije Rujana Bušić prisjetila se kako u to vrijeme nije bilo apsolutno ničega kao i da se u dobar dio županije još nije moglo normalno ići.

„Poslije svih tih godina mogu reći kako samo puno dalje nego što smo vili ali i još daleko od onoga gdje bi, s obzirom na potencijal, mogli biti. Puno toga se tijekom proteklih godina napravilo ali još uvijek nismo iskoristili niti približno potencijal koji posjedujemo i koji je ogroman“, kaže Bušić koja je danas u privatnim vodama te je vlasnica „Sub tuum“ obrta za podršku razvoju i promociji destinacija.

Smatra kako u kontinentalnom turizmu ima puno prostora za privatni sektor, ne nužno velike hotele i kongresne centre, koji bi dodatno obogatili turističku ponudu. Tu je svakako i problem nedovoljno snažne i prisutne promocije jer turisti znaju za Slavoniju, Baranju i druge sadržaje ali ne znaju što točno tamo mogu vidjeti i s čime se upoznati. Tu je svakako i potreba da se uvede dodatno reda u turizam i turističku ponudu jer, kako kaže Bušić, ne može neki sajam poljoprivrede ili slično biti dio turističke ponude.

„Hrvatska je kao što je plava i zelena. Hrvatska je zemlja očuvane prirode, brojnih destinacija gdje turisti mogu imati neposredan kontakt sa autentičnim domicilnim čovjekom što je velika prednost. Dalji razvoj turizma na kontinentu ide sporije od očekivanoga jer nedostaje poduzetničke potpore, a bez poduzetnika, njihovog novca i njihovih ideja nema niti turizma. Jedinice lokalne samouprave su te koje trebaju osigurati obnovu turističke infrastrukture ali nije poanta da javna uprava vodi turizam. Turizam je gospodarska grana i treba ga tako i gledati“, rekla je Bušić.

I direktorica Turističke zajednice Grada Vukovara Marina Sekulić tvrdi kako kontinentalna Hrvatska ima puno veću turističku ponudu od Jadrana ali da se o toj ponudi nedovoljno zna što smatra jednim velikim problemom na kojem se mora dodatno raditi. Prema njenim riječima turisti prepoznaju kontinent kao turističku destinaciju, a jedan od razloga tome odnos kvalitete, ponude i cijena.    

„Trudimo se oko svakog gosta i svakom gostu smo posvećeni. Za razliku od turističkih destinacija na Jadranu mi se za svakog turistu moramo boriti i moramo puno više učiniti da nam oni dođu što vrlo često nije niti malo lako. Uz sve to, primjera radi, Vukovar ove godine u odnosu na prošlu ima 6 posto više noćenja. Ove godine su turistički gledamo svi podbacili osim kontinenta što također jako puno govori“, rekla je Sekulić.

Dodaje kako se kontinentalni turizam dobro razvija ali da svakako ima prostora za brži i snažniji razvoj za što je, kako je rekla, potrebna sinergija svih.

Direktorica Turističke zajednice Općine Nijemci Katarina Šarkić slaže se tvrdnjama kako je turistička ponuda na kopnu puno veća i bogatija od one na moru. Pojašnjava kako turisti na Jadran odlaze radi mora, što kontinent nema, ali da zato ima brojne dodatne ponude, vrijednosti, atrakcije kao i gastronomsku ponudu.  

„Kontinentalni turizam ima puno više potencijala od onoga koji je do sada iskorišten. Mislim kako nam nedostaje privatnog sektora više jer privatni sektor je pokretač svega. Postoje brojni i veliki turistički potencijali na kontinentu kao i u istočnoj Hrvatskoj koji još nisu iskorišteni ali se i oni polako počinju iskorištavati. Neki brže, a neki sporiji ali se kreće na bolje. Svi bi mi voljeli da je sve to puno brže ali to ne ide sve tako lako i brzo. Moramo svi zajedno širiti ponudu, obogaćivati je te puno više raditi na promociji jer ona je ključ svega“, zaključila je Šarkić.

AUTOR: Branimir Bradarić