VUKOVAR, Tomislav Panenić, zastupnik u Hrvatskom saboru i nezavisni vijećnik u Skupštini Vukovarsko-srijemske županije, obratio se pismom inicijative županu Vukovarsko-srijemske županije za potporu i koordinaciju aktivnosti oko sklapanje Sporazum o zajedničkom koordiniranju poslova i aktivnosti djelovanja civilne zaštite na područjima bivših općina Vukovar, Vinkovci i Županja. Takvim povezivanjem bi se omogućilo stanovnicima značajno olakšano kretanje bez izdavanja propusnica u okviru tih područja, a posebice jer se dobrim dijelom preklapaju s dnevnim migracijama stanovnika na tim područjima.
U svojem pismu navodi da su „slične sporazume sklopili brojni gradovi i općine diljem Hrvatske, gdje ističe primjer gradova u Istarskoj županiji i otok Krk gdje se sporazum primjenjuje već nekoliko dana, a u pripremi potpisivanja su Rijeka, Slavonski Brod, Osijek, Novska, Zabok, Varaždin, Čakovec i drugi.“
Ustvrdio je da je epidemiološka situacija o kojoj županijski Stožer civilne zaštite svakodnevno izvještava u našoj županiji značajno bolja nego u drugim područjima Republike Hrvatske, a i onima gdje se već primjenjuje slobodno kretanje građana. Sve je teže objasniti da se 800 tisuća stanovnika Zagreba kreće unutar grada bez ikakvih ograničenja, a stanovnici naših malih općina ne mogu niti do grada kojem gravitiraju.
Župana je pozvao da u suradnji s Zavodom za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije napravi epidemiološku procjenu za područja bivših općina Vukovar, Vinkovci i Županja te time pomogne u donošenju Sporazuma o zajedničkom koordiniranju poslova i aktivnosti djelovanja civilne zaštite koji će omogućiti slobodnije kretanje naših stanovnika uz strogo pridržavanje svih ostalih mjera koje propisuje Nacionalni stožer civilne zaštite.
Tijekom današnje rasprave u Hrvatskom saboru, Panenić je upoznao ministra Vilija Beroša s problemima koji nastaju u provedbi navedenih sporazuma gdje postoje brojne prepreke – od bojazni preuzimanja političke odgovornosti gradonačelnika i načelnika koji trebaju pokrenuti inicijativu, a nemaju dostatna stručna znanja o procjeni epidemiološkog stanja pa sve do brojnih političkih i osobnih animoziteta koji onemogućavaju donošenje ovakvih odluka. Ministar Beroš je u svojem odgovoru potvrdio da je to i njegova intencija te je uzeo u obzir zahtjev zastupnika.
„Svakodnevno slušamo kako je u Hrvatskoj stanje značajno bolje nego u drugim zemljama pa bi naši građani trebali dobiti barem mogućnost kretanja od sela do gradova kojima gravitiraju i u koje su svakodnevno odlazili i odlaze na rad, kod liječnika, u trgovine i ostale potrebe koje imaju“, zaključio je Panenić.