Kada god se govori o turističkim potencijalima istoka Hrvatske jedna od prvih stvari koje se spominju je rijeka Dunav i sve ono što ova moćna rijeka donosi. Kada se govori o Dunavu to je nakon Volge druga najduža i druga vodom najbogatija rijeka u Europi ali i najduža rijeka u Europskoj uniji. Dunav je jedina velika europska rijeka koja teče od zapada prema istoku, odnosno od brdovitih i šumovitih područja Schwarzalda u Njemačkoj dok Crnog mora gdje se ulijeva. O potencijalu i važnosti Dunava dovoljno govori kako je ukupne dužine 2857 kilometara i da teče kroz čak 10 država (Njemačka, Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Bugarska, Rumunjska, Moldavija i Ukrajina). Teče i kroz nekoliko glavnih i velikih gradova u tim državama.
Prema službenim podacima Hrvatska ima 137 kilometara udjela u toku Dunava. Dunav u Hrvatsku ulazi kod Batine i završava kod Iloka. Rijeka u Hrvatskoj prolazi pored više naselja koja se nalaze uz Dunav i dva grada – Vukovar i Ilok.
Poslije svih tih uopćenih podataka pravo je pitanje koliko je zapravo Dunav, kao turistički potencijal, iskorišten i na koji način. Tako obični građani često kažu kako Dunav samo zapravo prolazi pored nas jer ga nismo niti približe iskoristili u turističkom i gospodarskom smislu koliko smo mogli.
„Ne znam kako je u selima ali Vukovar nije niti izbliza iskoristio sav potencijal Dunava. Imamo šetnicu uz Dunav, koristimo Vukovarsku adu, dolaze nam riječni kruzeri i to je to. Mislim da bi morali imati više sadržaja uz te dunavske šetnice poput šetnica na moru. Nadam se kako će to promijeniti na bolje samo se bojim kako će nam i za to trebati jako puno vremena kao i obično“, kaže nam Vukovarac Tomislav Marić.
Kada je riječ o vukovarskoj ponudi uz Dunav tu je već spomenuta šetnica koja se planira produžite sve do Vučedola. Tu su i restorani i kafići koji se nalaze uz Dunav. Gradski muzej Vukovar, koji se nalazi u dvorcu Eltz, se nalazi na samoj obali Dunava, a u njegovoj neposrednoj blizini je i Muzej vučedolske kulture. Tu je Vukovarski vodotoranj, crkva svetoga Filipa i Jakova, samostan i muzej. U neposrednoj blizini rijeke je i sam centar Vukovara tako da je i ostala turistička ponuda grada tu. Ljeti je posebno atraktivna Vukovarska ada, odnosno kupalište koje tijekom ljetnih mjeseci posjeti na tisuće građana Vukovara i okolice. Tijekom proteklih godina Vukovar je postao prepoznatljiv po riječnim kruzerima tako da grad na taj način godišnje posjeti nekoliko desetaka tisuća gostiju što je svakako brojka za pohvaliti se. Problem u tome je što ti turisti malo ili gotovo ni malo ne troše u Vukovaru ali to je problem koji postoji već godinama. Što se tiče gospodarskog dijela Vukovar i Hrvatska najveću korist od Dunava imaju od Luke Vukovar. Ne smiju se zaboraviti niti manifestacije koje se održavaju uz Dunav poput Dunav festa ili Vukovar film festivala. Međutim, građani koji više prate događanja u gradu sjećaju se i raznih glasno najavljivanih projekata od kojih nikada ništa nije bilo poput utrke formule na vodi, žičare od Vodotornja do centra grada, ribarske ulice s raznim radnjama i ponudom vezanom uz Dunav, Muzeja dunavske baštine…
I Ilok se može pohvaliti da ima što da ponudi iako bi i u tom gradu ponuda morala biti puno veća. Uz Dunav u Iloku su obnovljene Iločke zidine, samostan i crkva sv. Ivana Kapistrana. Dvorac Odescalchi i iločki muzej, nezaobilazni stari podrumi i Hotel Dunav.
Kada je riječ o ostalim naseljima koja su naslonjena uz Dunav tu su većinom kupališta koja su vrlo često neuređena kako treba. Nema više niti ribara kao nekada.
„Slažem se da nismo iskoristili sve mogućnosti koje donosi Dunav ali isto tako stvari se mijenjaju i ponuda je iz godine u godinu sve veća. Ništa ne ide preko noći pa niti to. Uređena je šetnica, napravljene su biciklističke staze, smještajni kapaciteti su iz godine u godinu sve veći… Gradi se nova obala koja će donijeti svakako nove sadržaje i dodatno obogatiti ponudu. Trebali bi više i u sportskom smislu iskoristiti Dunav jer postoji potencijal za tako što. Turistički brod Bajadera je prestao s radom ali imamo sada novu ponudu, odnosni dva katamarana koja turistima omogućava pogled na Vukovar s Dunava“, rekla je direktorica Turističke zajednice Grada Vukovara Marina Sekulić.
Dodaje kako će s izgradnjom arheološkog parka kod Muzeja vučedolske kulture turistička ponuda Vukovara znatno porasti. Kao jedan od nedostataka turističke ponude Vukovara, koja je svakako vezana i uz Dunav, je nedostatak kamp odmorišta za što svakako postoji potreba. Po riječima Sekulić kampera ima i oni traže nekakvo takvo odmorište ali ga nema. Problem je što to nije sadržaj koji bi trebali realizirati grad ili neka jedinica lokalne samouprave nego privatni kapital, a njega za sada nema.
„Svakako da nam je veliki problem i nedovoljna turistička promidžba. Ljudi znaju za Vukovar ali ne znaju dovoljno o njegovoj turističkoj ponudi. Za tako nešto su nam potrebna sredstva koja mi nemamo ali se na razne načine trudimo da se o našoj ponudi čuje što više i što dalje“, zaključila je Sekulić.
AUTOR: Branimir Bradarić