VINKOVCI, Nakon što su krajem prošle godine uspješno proveli akciju potpisivanja peticije protiv poskupljenja dopunskoga osiguranja i za povećanje cenzusa u kojoj su samo u Vinkovcima prikupili više od 2.000 potpisa građana, članovi Hrvatske stranke umirvoljenika (HSU) Vukovarsko-srijemske županije odlučili su aktivno podržati i nacionalnu akciju HSU-a koji je 2020. godinu proglasio godinom borbe proitv siromaštva.
“HSU će u saborsku proceduru uputiti prijedlog zakona o dopuni Zakona o HRT-u, a sukladno kojemu se predlaže socijalna mjera prilagođavanja mjesečne pristojbe HRT-u i to na način da vlasnici prijamnika samci, čiji mjesečni prihod nije veći od 2.340,00 kn te kućanstva čiji mjesečni prihod po članu obitelji nije veći od 1.830,00 kn plaćaju mjesečnu pristojbu HRT-u u iznosu od 40,00kn”, pojašnjava predsjednik HSU-a Vukovarsko-srijemske županije Marinko Lukenda.
Dodaje kako se predlaže i da se svi građani s mjesečnim prihodima manjim od 1.500,00 kn u cijelosti oslobode plaćanja mjesečne pristojbe, a koji sada plaćaju 40,00 kn.
Lukedna podsjeća kako su prema Zakonu o HRT-u svi vlasnici TV prijamnika obveznici plaćanja mjesečne pristojbe koja se utvrđuje određenim postotkom na visinu prosječne mjesečne plaće u Republici Hrvatskoj i već dugi niz godina ona iznosi 80,00 kn iako se u posljednje vrijeme sve glasnije i češće s Prisavlja čuje da im treba i više od 1,2 milijarde kuna, koliko dobiju od pristojbi, za kvalitetan program.
“Ne podržavamo potpuno ukidanje HRT pretplate jer uvažavamo i prepoznajemo vrijednost i važnost javne televizije. Imamo razumijevanja za sve iskazane potrebe HRT-a, poštujemo kreativnost i slobodu medija, ali to isto razumijevanje i poštovanje tražimo za umirovljenike i radnike slabijeg imovinskog stanja”, kaže Marinko Lukenda navodeći kako je mnogim građanima puno mjesečno izdvojiti 80 kuna za TV pretplatu što potvrđuje i više od 100.000 ovrha samo HRT-a godišnje.
U HSU smatraju da je nepravedno i nije socijalno osjetljivo u državi s toliko siromašnih stalno izjednačavati namete i pristojbe (i menadžer i umirovljenik plaćaju iste pristojbe), te nerazumno s takvom razlikom između prosječne plaće i prosječne mirovine (prosječna mirovina je svega 40% od prosječne plaće) određivati visinu mjesečne TV pristojbe prema plaći.