Candido Godoi je naziv maloga sela na jugu Brazilu koji se može pohvaliti podatkom kako je kod njih broj blizanaca gotovo 1000 puta veći od globalnoga prosjeka. Ovo selo u Brazilu zovu i „prijestolnica blizanaca“ a, kako piše Daily Star, svaka peta trudnica u gradiću rađa blizance što je otprilike 18 puta više od svjetskog prosjeka. Uz to najveći broj blizanaca je plavokos. Stručnjaci za tu pojavu nemaju objašnjenja ali je zato argentinski novinar i povjesničar Jorge Camaras miščjenja kako je to posljedica pokusa koje je nad lokalnim stanovništvom provodio Jozef Mengele, poznatiji kao hitlerov Anđeo smrti. Navodno kako je upravo Mengele, kao liječnik, u selo došao tijekom 1963. godine. Prvo je se predstavio kao veterinar, a onda je počeo liječiti i žene u mjestu s brojnom njemačkom emigracijom. Komentirajući ove špekulacije stručnjaci navode kako je istina kako je mengele nakon što je pobjegao iz Njemačke došao u Južnu Ameriku kao i da je vjerojatno da je neko vrijeme proveo upravo u ovome selu. Međutim, doznalo se i kako su u tome selu i ranije živjeli plavokosi i plavooki doseljenici iz Njemačke i Poljske tako da se njihov „arijevski“ izgled ne može pripisati monstruoznim eksperimentima koje je provodio Mengele.
„Mislim da je Candido Godol bio laboratorij za Mengelea i da je u tome selu konačno uspio ostvariti svoje snove o stvaranju više rase s plavim očima i kosom. Prema nekim svjedočanstvima on je pratio trudnoće žena, davao im nove lijekove i preparate, govorio o umjetnoj oplodnji i navodno eksperimentirao na kravama zako da rađaju samo mušku telad blizance“, rekao je Camaras.
Međutim, lokalni povjesničar Paulo Sauthier odbacio je te špekulacije navodeći da u to vrijeme mengele nije proučavao blizanačke trudnoće u Brazilu. Uz to izvješća su pokazala kako je broj blizanaca i tome području velik bio i prije dolaska Mengelea u Južnu Ameriku. Stručnjaci tvrde i kako Mengele nije imao niti približno znanja, a niti sredstava, da bi mogao provesti eksperiment tih razmjera. Navode i da tako veliki postotak blizanaca može biti posljedica genetske izoliranosti i incesta pri čemu ne isključuju niti utjecaj mogućeg zagađenja.
Kako god niti dalje nema precizne informacije koja bi pojasnila fenomen u Candidu Godoi.
DAILY STARR/IVAN MATIIĆ