Dječje Vinkovačke jeseni jedan su od najstarijih priredbi Vinkovačkih jeseni, a nastale su 1970. godine pod nazivom Male vinkovačke jeseni i bile su, kao što su to i danas, namijenjene najmlađima, ali u jednom posve drugačijem formatu.
Održane su prvoga dana Jeseni, u dopodnevnim satima te je tako rano u jutro održano natjecanje trkača na koturaljkama, a kasnije velika priredba u kojoj su sudjelovali učenici svih gradskih i brojnih seoskih osnovnih škola. Nastupili su mladi literati, folklorna grupe, zborovi i pjevači solisti, a priređena je i modna revija dječje odjeće, na kojoj su mali manekeni nosili modele Vinteksa, Kvaliteta i Đure Salaja. Kao gosti nastupili su pjesnici Gustav Krklec i Mira Alečković koji su čitali svoje pjesme. Moderatorica je bila poznata spikerica Televizije Zagreb, današnjeg HRT-a, Gordana Boneti. Male vinkovačke jeseni organizirala je tadašnja vinkovačka Narodna knjižnica, a današnja Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci dok je pokrovitelj priredbe bila redakcija Večernjeg lista, koja je najboljim sudionicima dodijelila i nagrade. Na kraju priredbe, nakon što je stručni žiri ocijenio najbolje, urednik Večernjeg lista Toni Šimunović predao je tranzistore i fotoaparate Tamari Baho, kao najboljoj na koturaljkama, Miroslavu Saboloviću kao najboljem mladom literati za pjesmu Srebrna poema o majci, folklornoj grupi osnovne škole iz Slavonskog Šamca, pjevačima solistima Jurici Cveniću i Vladi Osmanoviću dok su male manekene Sanja Koščić i Ida Sinkević ravnopravno nagrađene bonbonijerama, a podijeljeno je i dosta utješnih nagrada, navodi se u izvješću s priredbe vinkovačkih Novosti.
Foto: Dječje Vinkovačke jeseni 1973., Topoteka Vinkovačkih jeseni, Arhivski fond Vinkovačke jeseni, Državni arhiv u Vukovaru
Međutim, već iduće, 1971. godine priredba je promijenila ime u Dječje Vinkovačke jeseni pod kojim se održava i danas. A preteča svega bio je program 1961. godine osnovanog Dječjeg odjela Narodne knjižnice i čitaonice Vinkovci pod imenom Pionirski petak.
Pionirski petak
„Formiranje Dječjeg odjela drugi je veliki događaj ove godine, U njem odmah započinje rad možda najplemenitija priredba knjižnice – rad Pionirskog petka. Stotine ovih komornih sastanaka u Dječjem odjelu okupljat će djecu na gledanje dija-filmova, susrete sa piscima, razgovore o lektiri…”, navodi Bogdan Mesinger u knjizi Vinkovačka čitaonica i knjižnica 1975.-1975..
Prateći rad vinkovačke knjižnice u daljnjim godinama, ovaj gimnazijski vinkovački nastavnik i sveučilišni profesor, došavši do 1970. godine dodaje kako je i te godine bio „vrlo bogat program Pionirskog petka koji je kulminirao kao i drugih godina Završnim takmičenjem literarnih grupa osnovnih škola (16 svibnja) i Jesenjim pionirskim petkom koji je prerastao u Male Vinkovačke jeseni. Vesela dječja sportska takmičenja (na koturaljkama, biciklovima i slično) defile učesnika, gostovanja Mire Alečković i Gustava Krkleca, velika priredba sa glazbenim, baletnim i folklornim točkama, uz konferansu Pere Čimbura koju je vodila Gordana Boneti, pretvaraju taj dan (18. rujna) u veliki dječji praznik. Grad je postao stadion igre i smijeha i dok teški teretnjaci i nametničke kolone osobnih automobila u zamršenim zaobilaznicama izbjegavaju veliko zabavište u centru i traže Bosutski most kao izlaz iz labirinta, roditelji kao u igri koja se pretvorila u stvarnost dolaze u grad da bi bili gosti svoje djece”.
Rezimirajući doprinos vinkovačke knjižnice razvoju brojnih kulturnih manifestacija i priredbi, Mesinger navodi kako se „Dječje Vinkovačke jeseni razvijaju iz Pionirskog petka: 1968. u vrijeme Vinkovačkih jeseni održan je Pionirski književni miting koji se 1969. ponavlja kao Jesenji pionirski petak, a 1970. konačno prerastava u Male Vinkovačke jeseni”.
Da su Dječje Vinkovačke jeseni prvotno zamišljene kao literalno natjecanje učenika uz gostovanje poznatih dječjih književnika te ponešto i folklornih nastupa djece potvrđuje i novinsko izvješće iz Novosti s 10. Vinkovačkih jeseni održanih 1975. godine. Tada se već ta priredba nije više održavala na početku već na kraju cijele manifestacije.
„Pretposljednjeg dana trajanja jubilarnih 10. Vinkovačkih jeseni odnosno u subotu, 13 rujna tijekom cijelog dana održavane su mnogobrojne priredbe sportskog, kulturnog i zabavnog obilježja na kojima su sudjelovali najmlađi iz Vinkovaca i okolice. Poprište sportskih natjecanja u 17 raznovrsnih disciplina bili su Stadion malih sportova i ulice u središtu grada. U sportskom dijelu Dječjih vinkovačkih jeseni sudjelovalo je 320 dječaka i djevojčica. Njihove priredbe otvorio je u ime pokrovitelja SIZ-a za društvenu brigu o djeci tajnik Ivan Bradarić dok je sve prisutne u ime supokrovitelja, lista Smilje i bosilje pozdravila urednica Vojka Spirin. Pored sudionika iz pet gradskih osnovnih škola, u natjecanju su sudjelovali i osnovci iz Nuštra, te mališani iz gradskih vrtića. Pobjednici su dobili na poklone čokolade, knjige i bombone dok su svi sudionici primili zastavice Vinkovačkih jeseni kao i ukrasne bedževe lista Smilje i bosilje iz Zagreba. U svečanom mimohodu Dječjih vinkovačkih jeseni sudjelovale su i folklorne skupine sastavljene od najmlađih izvođača koji su izvele vrlo zanimljiv program od prigodnih folklornih i glazbenih točaka. Ove dječje priredbe promatralo je više 1.000 njihovih vršnjaka, roditelja, prosvjetnih radnika i građana. Sve priredbe pokazale su da će generacije koje dolaze s uspjehom nastaviti tradiciju Vinkovačkih jeseni. Među ostalima, pokrovitelj je bilo i trgovačko poduzeće Zvijezda Vinkovci.
Foto: Dječje Vinkovačke jeseni 1973., Topoteka Vinkovačkih jeseni, Arhivski fond Vinkovačke jeseni, Državni arhiv u Vukovaru
Iako su te godine Dječje Vinkovačke jeseni obilježile pet godina postojanja organizatori još uvijek nisu bili sigurni u njihovu konačnu koncepciju.
„Nakon traženja nove fizionomije Dječjih jeseni ove godine smo se vratili izvođenju novih dječjih skladbi na riječi slavonskih pjesnika. To je najorginalnija i jedinstvena po sadržaju priredba u zemlji kojoj treba dati produžena trajanja. Naime, ova priredba je prikladna da se tijekom zime izvodi u našim školama i da uđe kao takva u javnost preko TV-a. Jedne godine smo uspjeli se s tom priredbom probiti se na Jugoslavenski festival djeteta u Šibeniku. Pokušat ćemo ovogodišnjom priredbom to postići na narednom jugoslavenskom festivalu. Ostali sadržaji su ostali u dosadašnjim oblicima (sportski dio), a ove godine osvježenje je bila Smotra dječjeg folklora. Nikako ne uspijevamo (zbog vremenskog termina jer su potrebne duže pripreme) organizirati dječji sajam koji kao ideja postoji već dvije do tri godine. Uglavnom, ovu priredbu treba njegovati i davati joj jasniji karakter jer je vrlo interesantna za nove sadržaje o mladima i za uključivanje u TV program”, navodi se u izvješću Organizacijskog odbora sastavljenom nakon završetka te godine održanih 10. Vinkovačkih jeseni.
U godinama koje su slijedile, Dječje Vinkovačke jeseni izgubile su gotovo u potpunosti kulturne i sportske sadržaje od kojih je danas samo aktivan Literarni nagradni natječaj Male Vinkovačke jeseni, a od folklora održava se međužupanijska smotra i mimohod dječjih folklornih skupina.
Đuro Karalić