Bilić: Bio sam primoran reagirati na neistine izrečene vezane za poslovanje Komunalca, ovako se radilo prije mene

Foto: Ivan Matić

VUKOVAR, Reagirajući na prošlotjedne tvrdnje Hrvatskih suverenista, koji su ga optužili da mu je prvi potez kao novog direktora gradske tvrtke Komunalac bilo ishođenje kredita na iznos od 400.000 eura za što je garanciju dalo Gradsko vijeće, danas je konferenciju za novinare održao direktor Komunalca Domagoj Bilić. Kazao je kako su iznesene tvrdnje koje mogu naštetiti poslovanju tvrtke da je radi toga primoran reagirati i pojasniti neke stvari kada je riječ o dosadašnjem poslovanju Komunalca.

Podsjetio je kako je on na čelno mjesto Komunalca došao 20. studenog 2024. godine odlukom skupštine poduzeća, odnosno gradonačelnika Vukovara Ivana Penave. Kazao je kako Hrvatski suverenisti tvrde da su deset godina upravljali Komunalcem i svojatali tu tvrtku kao svoje vlasništvo te da su na konferenciji za novinare predstavili kako je tijekom tog vremena u Komunalcu teklo “med i mlijeko” što nisu točne informacije.

Bilić je pri tome pokazao i dokument iz 2022. godine kojim je Komunalcu odobreno korištenje kunskog kredita na iznos od tadašnjih 2 milijuna kuna ili danas oko 265.000 eura. Isto tako ukazao je i na lizing ukupne vrijednosti 540.000 eura. Istakao je i da je uzeto vozilo vrijedno 500.000 eura dok je jedan obližnji Komunalac vozilo slično tome platio 290.000 eura.   

Prema njegovim riječima tvrtku je zatekao kada je na računu imala 24.500 eura s tim da kada su par dana kasnije platili PDV da su odmah bili u minusu 51.000 eura. Dotakao se i svojih koraka u Komunalcu navodeći kako je šest dana po stupanju na dužnost direktora zatražio 100 – postotno refundiranje odvoza komunalnog otpada iz Vukovara do Županje.

“U razgovorima mi je rečeno kako je s bivšom upravom bilo dogovoreno 50-postotno refundiranje na što ja nisam pristao. Na kraju nam je odobreno 100-postotno refundiranje troškova. Osigurali smo i 100-postotno sufinanciranje za jedno novo vozilo. Želim reći i da je od 1. siječnja do 20. studenog 2024. godine pokrenuto 264 ovrha dok je od 20. studenoga do danas pokrenuto 146 ovrha što je tri puta veće povećanje”, rekao je Bilić.

Dotakao se I plaća rekavši da 102 od ukupno 192  zaposlena u vukovarskom Komunalcu rade za minimalnu plaću. Podsjetio je i kako je po dolasku u Komunalac zatekao 216 zaposlenih ali i da je njih 13 prešlo u Grad za naplatu parkinga dok ih je nekoliko otišlo ili u mirovinu ili su otišli iz tvrtke iz nekog drugog razloga.

“Moglo se u ljude i njihove plaće i drugačije ulagati. U jeku korona krize, kada su se zaposleni u realnom sektoru borili za plaće i osiguravanje radnih mjesta, Komunalac je angažirao jednu konzultantsku tvrtku iz Zagreba u vrijednosti od 500.000 kuna kako bi s djelatnicima tvrtke radi na razvoju komunikacijskih i radnih vještina, organiziranju i menadžerskim vještinama. Umjesto da se zaposlenima poveća plaća oni su za taj novac naučili kako razumjeti važnost osobnog stave prema sebi i drugima, kako razumjeti vlastite motivacije, kako spoznati osobnu odgovornost i prepoznati motiv sugovornika, kako voditi sastanke i slično”, rekao je Bilić.

Dodao je i kako je uočio i nelogičnosti oko deponiranja otpada na Petrovačku dolu za koju je rekao da je bila “zlatna koka” tvrtke. Bilić tvrdi da je deponiranje otpada u Petrovačkoj doli naplaćivano 200 kuna dok je na jednoj obližnjoj deponiji deponiranje naplaćivano 500 kuna. Pri tome, kako je rekao Bilić, tvrtke koje dovezu više otpada stimulirane su sa 20 posto popusta na količinu.  

“Ja ne tvrdim da su krediti i lizing koje je uzimala bivša uprava bio nepotreban jer krediti su sastavni dio poslovanja neke tvrtke. Međutim, morao sam reagirati na tvrdnje kako sam nesposoban i da sam u dva mjeseca na mjestu direktora odmah digao kredit. Sa sam i htio u tih dva mjeseca napraviti nered to ne bih uspio. Tek kada sam došao ovdje vidio sam što se sve događalo. Bio sam prinuđen reagirati na sve izrečeno posebno radi 192 zaposlenih u tvrtki koji vrijedno rade”, rekao je Bilić.

Na kraju je najavio kako je s 20. studenim započelo zlatno vrijeme za vukovarski Komunalac te je najavio rast plaća zaposlenima.