Apel Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije korisnicima javne odvodnje

Foto: Vinkovački vodovod i kanalizacija

S obzirom na, u posljednje vrijeme učestalije čišćenje crpnih stanica zbog tvari i sadržaja koje neodgovorni pojedinci ubacuju u sustav javne odvodnje, iz Vinkovačkog vodova i kanalizacije (VVK) skreću pozornost korisnicima kako je sustav javne odvodnje projektiran za vodu, ljudski otpad i toaletni papir i ukoliko se u njega ubacuje tvari koje se ne smiju dolazi do začepljenja i oštećenja sustava javne odvodnje.

Apel VVK-a korisnicima sustava javne odvodnje dosnosimo u cijelosti.

U sustav javne odvodnje NE SMIJU se odlagati otpadne vode i tvari kojima se ugrožava:

  • predviđeni hidraulički režim protjecanja otpadnih voda u sustav javne odvodnje,
  • vodonepropusnost cjevovoda i građevina,
  • rad crpnih stanica,
  • tekući nadzor i održavanje građevina kanalizacijskog sustava u smislu rasta troškova eksploatacije,
  • kanalizacijski sustav kod prekomjernog stvaranja nakupina i taloga u kolektoru.

Sljedeće tvari razvrstajte i bacite u odgovarajuće spremnike, a ne u kanalizaciju:

  • krute i viskozne tvari koje same ili u kontaktu s drugim tvarima mogu prouzrokovati smetnje u radu kanalizacijskih uređaja i građevina (pepeo, drozga, slama, strugotine i otpaci metala, plastika, drvo, staklo, krpe, perje, vlažne maramice, dječje pelene, higijenski ulošci, tamponi, štapići za uši, kozmetika, plastične vrećice, meso životinjskih utroba, mrtve životinje, opušci od cigareta, gume za žvakanje, ostaci hrane, ulje, mast, vapneni mulj i ostaci, otpad od proizvodnje alkoholnih pića, konzerviranja namirnica, kemikalija, boja, betona, asfalta i drugih taloga, mulj, naftni derivati, pokošena trava, lišće i ostali otpad iz dvorišta, lijekovi),
  • kisele, alkalne, agresivne i druge štetne tekućine koje nepovoljno djeluju na materijale kanalizacijskog sustava,
  • plinove, a posebice sumporovodik, sumpor dioksid, dušikove okside, cijanid, klor, organske plinove na bazi nafte i druge,
  • radioaktivne materije,
  • ostale štetne tvari.

Posebnu pozornost skrećemo na vlažne maramice jer ih građani često bacaju u WC školjku. One se ne razgrađuju u vodi i moraju se odlagati u koš za smeće jer njihovo nakupljanje u vodi dovodi do začepljenja cijevi.

Gore navedene vrste otpada stvaraju velike poteškoće u radu crpnih stanica i njegova obrada zahtjeva dodatni rad djelatnika koji fizički moraju očistiti takav otpad budući da ne postoji tehnologija koja će takav tip otpada sama razgraditi i odstraniti. Bacanje takvog otpada u sustav javne odvodnje onemogućava rad crpki. Ukoliko crpke ne rade podiže se razina vode u crpnim stanicama i dolazi do isplivavanja fekalija što građanima pravi štetu. Njihovo bacanje u sustav javne odvodnje oštećuje uređaje i crpne stanice što zahtjeva dodatna financijska sredstva za popravak istih.

Samo zajedničkim radom i odgovornim ponašanjem možemo doprinijeti kvalitetnom radu cijelog sustava i tako spriječiti štete na objektima i uređajima sustava javne odvodnje te zaštititi okoliš, vodu i zdravlje korisnika.