Za nekadašnji modni div Varteks preostala je samo nada da neće biti samo tako obrisan

Foto: www.danica.hr/varteks ilustracija

VARAŽDIN, Kada se mislilo da je val gašenja i nestajanja nekada poznatih i velikih tvrtki, koje su radile i zapošljavale tisuće radnika, iza nas ove godine smo doznali i da nekada tekstuilni i modni div “Varteks” iz Varaždina preživljava svoje najteže trenutke kao i da je neizvjesna dalja sudbina ove tvornice. Kada se govori o Varteksu poznato je kako je ta tvrtka osnovava 1918. godine pod imenom Tekstilna tvornica Varteks. U vrijeme sonivanja focus proizvodnje bio je na proizvodnji građanskih i vojnih odjela ali su isto tako iz pogona izlazila i gotova odjela, kaputi i uniforme za vojsku, željezničare… Tvornica iz godine u godinu proizvodi sve više odjevnih predmeta pa samim tim i tvornica raste tako da 1929. godine počinje i s otvaranjem svojih prodavaonica. Nakon Drugog svjetskog rata “Varteks” mijenja ime u “Tivar” da bi već 1948. godine tvrtka ponovno pormijenila naziv u “Varteks”.

Bio je to početak Varteksa za kakvog znamo i danas, i početak snažnog rasta i razvijanje tvornice. Sa sve većom proizvodnjom Varteks je otvarao svoje pogone na području sjeverne Hrvatske (Bednja, Ivanac, Ludbreg, Prelog i Novi Marof) ali i prodavaonice u kojima su njihovi proizvodi postojali dostupni široj masi ljudi.

Poznato je i kako je Varteks 1983. godine ostvario suradnju s brendom Levi’s radi čega je u Novom marofu pokrenut pogon za proizvodnju traper odjeće koja je prekinuta 2007. godine.

Uporedo je Varteks radio i na osnivanju svojih brendova po kojima je postao planetarno poznat poput modne marke Varteks International, Di Caprio… Uvijek se govorilo da je Varteks imao “za svakog po nešto” pa su tako u svojoj ponudi imali ne samo odjeću za muškarce nego i žene, djecu kao i sportske kolekcije. U povijesti Varteksa zapisano je i da je hrvatska krojačica, stilistica ali i ambasadorica mode Žuži Jelinek 1959. godine u New Yorku, na Međunarodnom trgovačkom sajmu, predstavila svoju kolekciju pod imenom Varteksa. Poslije te revije modne krojeve Varteksa naručila je i američka robna kuća Macy’s. Mnoge je posebno oduševio model zimskog kaputa koji je u američkim medijima dobio nadimak “Žuži from Yugoslavia”.

Isto tako poznato je i kako je 1969. godine na Međunarodnoj izložbi muške i dječačke odjeće “IMBEX” u Londonu kreacije tvrtke iz Varaždina razgledala i kraljica Elizabeta II. Nju je kroz izložbu proveo tadašnji generalni direktor Varteksa – Ivan Kurtalj. Regionalni Tjednik tada je pisao kako su Britance najviše oduševili moled muškog odijela “Smoking” i kaput “Frank”. Rezultat toga bio je da ubrzo iz Londona stigla nardužba za više od tisuću komada izloženih odjevnih predmeta.

Kako sui me Varteksa i njegovih proizvoda postajali sve poznatiji rastao je i izvoz tvrtke. Najviše se izvozilo u Englesku, tadašnji SSSR kao i ostale europske zemlje. Sve te uspjehe pratilo je i stalno razvijanje tehnologije, kao i same tvrtke, tako da je Varteks po mnogo čega bio lider u ztekstilnoj industriji Europe. U svojim najboljim danima modni div iz Varaždina zapošljavao je oko 11.500 radnika.     

Međutim, unatoč svim tim uspjesima proteklih godina, pa i desetljeća, tvrtka se suočava s brojnim problemima. Zatvaraju se prodavaonice, pogoni, radnici ostaju bez posla… Lani je plaća u Varteksu iznosila 570 eura mjesečno s tim da nije bila isplaćivana redovito tako da je tvrtka ove godine radnicima dugovala više plaća. Gubitci su se počeli gomilati tako da je Varteks prošle godine ostvario 14,6 milijuna eura prihoda ali i gubitak od 4,4 milijuna eura.

Rezultat svega je da je ovog ljeta Trgivački sud u Varaždinu zaprimio prijedlog predsjednika Uprave Varteksa Karla Kopreka za otvaranje stečaja u kojem se kao stečajni razlog navodi više neizvršenih osnova za plaćanje u razdoblju dužem od 60 dana i neisplata tri uzastopne plaće. Objavljena je i potvrda Financijske agencije (Fina) o blokadi računa i novčanih sredstava ovršenika prema kojoj su evidentirana 64 dana neprekidne blokade Varteksa, odnosno 68 dana blokade u prethodnih šest mjeseci s ukupnim neizvršenim osnovama za plaćanje od 2.246.670 eura. Poslije svega toga radnicima Varteksa, kao i mnogim drugima koji su nosily odjevne premdete ovog nekadašnjeg modnog giganta, preostaje nada da Varteks kao tvrtka neće biti samo tako gumicom obrisan i još jedna lijepa priča koja je trajala dok je trajala.