VUKOVAR, Iz godine u godinu svjedočimo sve većem broju djece, ali i starijih osoba, koje imaju razne tegobe s respiratornim bolestima. Jedan od načina da im se pomogne je haloterapija, odnosno terapija solju što se provodi u tzv. „slanim sobama“. Do sada su građani Vukovara i okolice za tu vrstu terapije morali putovati u udaljene gradove ali će se to promijeniti od ponedjeljka, 31. ožujka, kada u Vukovaru započinje s radom Slana soba MiaSol u vlasništvu Josipe Crndić koja se u ovu poslovnu avanturu odlučila zajedno sa zaručnikom Brunom. Tu treba znati i kako je slana soba pokrenuta bez pomoći grada ili županije te da je od ideje do realizacije trebalo oko godinu dana.
Govoreći o tome kako djeluje slana soba, odnosno koje sve poteškoće ona može otkloniti Crndić kaže kako su astma, bronhitis, sinusitis, pušački kašalj, vrijeme nakon akutne upale pluća, otežano iskašljavanje nakon respiratornih infekcija, alergije, psorijaza i niz drugih bolesti neka od zdravstvenih stanja na koja se može primijeniti haloterapija radi olakšanja simptoma.

„Haloterapija pozitivno utječe na kožu prodirući u njezine dublje slojeve i jačajući njezina zaštitna svojstva. To osigurava ljekovite, kao i estetske prednosti. Pomaže u normalizaciji PH razine kože, stimulira regenerativne i obnavljajuće procese u epidermisu (vanjskom sloju kožu) te potiče regeneraciju i elastičnost kože. Svrha slane sobe je unaprijediti kvalitetu života i smanjiti rizik od plućnih komplikacija. Isto tako doprinosi i smanjenju razvoja patogenih mikroorganizama te poboljšati stanično čišćenje sluznice od različitih udahnutih čestica“, rekla je Crndić pojašnjavajući kako djeluje terapija u slanoj sobi.
Dodaje kako pri tretmanu u slanoj sobi aerosol dospijeva do najdubljih dijelova respiratornog sustava, otpušta pretjeranu sluz i ubrzava sekretni transport u plućima, poboljšava mikrocirkulaciju i djeluje protuupalno. Dalje navodi kako je haloterapija prirodna i medicinski dokazana metoda liječenja koja se temelji na boravku osobe u ugodnoj atmosferi slane sobe.
Kada se govori o slanoj sobi ljudi često pomisle na sobe kao što su one u toplicama ali to, kako kaže Crndić, nije isto. Prema njenim riječima pasivne slane sobe, odnosno one po toplicama i slične, također su ispunjene velikom količinom različitih vrsta soli (kamenom, himalajskom, mediteranskom, karipskom..) ali u tim sobama nema halogeneratora te one ne daju iste čestice slanog zraka koje su prisutne u prirodnim slanim špiljama. Samim tim boravak u tim prostorima ne smatra se nikako haloterapijom. Pasivni oblik može biti isključivo za opuštanje, meditaciju, poboljšanje psihoemocionalnog stanja. Josipa…. Ističe kako se haloterapija temelji na udisanju čestica soli koju možemo postići jedino s halogeneratorom.

„Vukovar je sada dobio prizmin halogenerator. Programi na ovom halogeneratoru su odobreni i certificirani od zdravstvene ustanove za prevencije, liječenje i rehabilitaciju nespecifičnih plućnih bolesti. Instalirali smo ih ukupno devet. Koji program ćemo uključiti i koju dozu medicinske soli stavljati u uređaj ovisi o stanju, dobi i potrebi osobe. Terapija namijenjena djeci traje 20 minuta i obavezna je pratnja odrasle osobe. Terapija za odrasle traje 40 minuta. Optimalni rezultati terapije postižu se nakon provođenja 10-15 uzastopnih tretmana, a terapiju je preporučljivo ponoviti dva do tri puta godišnje. Preporuka je 15-20 minuta prije i poslije tretmana ne konzumirati jelo i piće kako bi se sol što duže zadržala na stjenkama sluznice“, rekla je Crndić.
Za one koji se već sad žele dodatno informirati o vrstama terapije ili možda dogovoriti termin za terapiju u slanoj sobi Josipa… napominje kako će u ponudi imati tretmane za sve, od jasličkog uzrasta do onih najstarijih. Termine je moguće dogovoriti i putem emaila: slanasobamiasol@gmail.com ili na telefon 099 6451 118. Slana soba MiaSol nalazi se u središtu Vukovara na adresi Josipa Juraja Strossmayera.