Kako sigurno koristiti medije, kako kritički promišljati medijske sadržaje, kako prepoznati lažne vijesti i neprovjerene izvore, sve su češća pitanja s kojima se susreću djeca i mladi, budući su mediji, više nego ikada, svuda oko nas i ne prođe niti jedan dan a da nismo pod utjecajem televizije, radija, tiskovina ili interneta. Današnja su djeca najviše izložena utjecaju medija i iz tog razloga, nužno je razvijati programe medijske edukacije i u školama i integrirati medijsko opismenjivanje u nastavne planove, često se zna čuti u brojnim raspravama kada se povede razgovor na temu medijske pismenosti mladih u Hrvatskoj.
Prema podacima Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a iz 2018. godine, 81% hrvatskih građana smatra kako se djecu ne podučava u dovoljnoj mjeri o kritičkom vrednovanju medija te opasnostima koje mediji mogu nanijeti, pri čemu se odgovornima smatraju roditelji i šira obitelj (57%) te obrazovni sustav (33%) dok 7% građana smatra da su mediji oni koji trebaju biti odgovorni za edukaciju o medijskoj pismenosti. Također, podatak iz istraživanja provedenog uoči 2. Dana medijske pismenosti, od strane IPSOS pulsa, metodom osobnih intervjua na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1000 osoba starijih od 15 godina, potvrdilo je potrebu za medijskim obrazovanjem i ukazalo na važnost inicijativa koje promiču medijsku pismenosti, budući je tek 8% ispitanika izjavilo kako je imalo priliku učiti o vještinama kritičkog sagledavanja medijskih sadržaja, navodi Sanja Pavlović-Šijanović s portala škole.hr.
Navodi kako se važnost kritičke medijske pismenosti temelji na razvijanju kritičkog poimanja pomoću kojih će djeca i mladi vladati medijima, a ne obratno, budući da djeca i mladi trebaju moći zauzeti stav o medijskim sadržajima i kritički ih vrednovati kako medijski sadržaji i korištenje masovnih medija ne bi postali ovisnost kojoj se neće moći oduprijeti.
Hoćemo li u tome uspjeti i kao društvo, ali i kao odgovorni roditelji, skrbnici? Zanima li nas iskreno napor da naraštaji koji će nas naslijediti budu odgovorni i u medijskom pogledu. Ne treba zaboraviti da mediji imaju moć oblikovanja sadašnjice, ali i budućnosti. Pitanje je samo koliko su u tome odgovorni, a znamo da mnogi nisu. I upravo je tu opasnost koje bi se trebali svi čuvati. I prevenirati je. Svim sredstvima. A medijska pismenost jedno je od najboljih.
Đ.K.