Što učiniti kada nestane dijete?

Foto: Pixabay

Svake godine, tisuće obitelji doživi traumu nestalog djeteta. U takvim mučnim i paralizirajućim trenucima, od velike je važnosti ne prepustiti se panici i znati koje korake poduzeti.

Prepoznajući potrebu da se od prvoga trenutka problemu nestalog djeteta pristupi metodično, organizacija Amber Alert Europe je u suradnji sa stručnjacima koji se bave problemom nestalih osoba razvila kampanju „Check. Think. Report.” ( „Provjeri. Razmisli. Prijavi.“)

Ime kampanje sažima njezine temeljne savjete: provjeri – kako bi se potvrdila odsutnost djeteta, razmisli – da bi se roditelj ili skrbnik prisjetio ključnih detalja i procijenio situaciju, te prijavi – da se odmah obavijeste nadležne službe kako bi krenule s potragom.

Cilj inicijative je roditeljima i skrbnicima pružiti vitalne informacije i smjernice kako brzo i učinkovito djelovati u slučaju nestanka djeteta. Opremajući roditelje znanjem i resursima koji su im potrebni, svrha kampanje je ubrzati reakciju na nestanak djeteta i povećati šanse za njegov siguran i brz povratak u okrilje obitelji.

„Provjeri. Razmisli. Prijavi.“ jednostavan je pristup korak po korak koji roditeljima pomaže u snalaženju u zastrašujućoj situaciji.

Prvi korak – Provjeri

Za početak provjerite gdje bi sve vaše dijete moglo biti.

Ako se radi o malom djetetu koje dom ne napušta bez odrasle osobe, moguće je da je ono još uvijek u kući ili oko nje. Započnite s potragom na mjestima koja bi mogla biti opasna za dijete. Unutar kuće to mogu biti ormar, zamrzivač, hladnjak ili perilica rublja. Izvan kuće, pretražite mjesta u blizini vode – jezerca ili bazene – ako ih ima u blizini ili prometne ulice oko doma.

Razmislite o mjestima gdje bi se malo dijete moglo sakriti od pogleda – iza ormara ili drugog komada glomaznog namještaja, ili čak ispod vlastitog kreveta. Vani provjerite šupe, garaže ili grmlje. Imajte na umu da se mališani ponekad negdje sakriju i zaspu, pa ne čuju da ih dozivate.

Kada je u pitanju dijete školskog uzrasta koje se samostalno kreće i izlazi van, područje pretrage je veće. Nakon što ste se uvjerili da dijete nije u stanu ili kući, pretražite neposredno vanjsko područje i mjesta gdje bi dijete moglo biti u opasnosti. To mogu biti mjesta u blizini vode, u vašem automobilu, na građevinskim područjima ili drugim sličnim mjestima gdje se dijete može naći u opasnoj situaciji. Kontaktirajte roditelje prijatelja vašeg djeteta i provjerite je li vaše dijete možda s njima.

Tinejdžeri mogu nestati iz više razloga. Fizička potraga za tinejdžerom svakako opcija, no razmislite i o provjeri djetetove sobe, njegovih profila na društvenim mrežama i drugih oblika komunikacije radi mogućih tragova. Obratite se prijateljima svog djeteta za informacije o tome gdje se ono nalazi.

Drugi korak – Razmisli

Razmislite o svim mogućim razlozima zbog kojih je vaše dijete moglo nestati i gdje bi ono moglo biti.

Kad su u pitanju mala djeca, ako dijete ne možete pronaći unutar ili u neposrednoj blizini kuće, nazovite nadležnu policijsku postaju i prijavite nestanak djeteta. Policijski službenici će se brzo odazvati i pomoći vam u pronalasku vašeg djeteta.

Ako se radi o djetetu školskog uzrasta, razmislite o svim razlozima zašto bi dijete nestalo i gdje bi moglo biti. Razmislite o djetetovim rutinama i nedavnim aktivnostima. Je li nedavno bilo na izletu ili nekoj aktivnosti u koju bi moglo biti uključeno? Je li dijete spomenulo neka mjesta koja je željelo posjetiti ili ljude koje je željelo vidjeti? Postoje li omiljena mjesta na koja voli ići?

Kada nestane tinejdžer, razmislite o nedavnim promjenama u njegovom/njezinom ponašanju ili okolnostima u kojima se dijete našlo. Je li se ponašalo neuobičajeno? Je li dijete počelo odijevati drugačiju odjeću, družiti se s novim prijateljima ili pokazivati znakove zlouporabe ili ovisnosti o nekim supstancama? Ti uvidi mogli bi pružiti vrijedne tragove i pomoći vam u pronalasku djeteta. Također, što znate o kontekstu u kojem je dijete nestalo? Na primjer, je li bilo kakve svađe ili incidenta prije njegovog/njezinog nestanka? Postoji li nešto što bi vaše dijete “odvuklo” od doma? Ponekad tinejdžeri ne žele biti kod kuće jednostavno zato što im treba malo prostora.

Treći korak – Prijavi

Nazovite nadležnu policijsku postaju i prijavite nestanak djeteta.

Kada prijaviti nestanak djeteta? Suprotno uvriježenom mišljenju, ne morate čekati 24 sata da biste prijavili nestanak djeteta. Policija će poduzeti sve potrebne radnje i pružiti vam podršku tijekom cijelog postupka. Također će vam ponuditi smjernice o dodatnim koracima koje možete poduzeti. Sva saznanja koja imate podijelite s policijom – bez straha od osude ili srama – jer što više informacija policija ima, to će učinkovitija biti u pronalaženju vašeg djeteta.

Gordana Ilić Ostojić