Vladajući HDZ je nastavio optuživati opoziciju i predsjednika RH da su antizapadno i proruski orijentirani i tijekom kampanje za izbore za Europski parlament, pokazao je Gongov pregled Facebook komunikacije političkih stranaka, a koji je ovih dana Gong i objavio dajući doprinos razotkrivanju loše političke komunikacije unutar hrvatskih političkih elita koja bi se, bez problema, mogla podvesti i pod razotkrivanje lažnih kvalifikacija sročenih s namjerom da se drugu stranu ponizi i kod građana stvori slika da su unutarnji neprijatelji.
Analiza političke komunikacije stranaka na Facebooku pokazala je da HDZ prednjači u broju objava u kojima koristi temu Rusije i rata u Ukrajini u svrhu obračunavanja s političkim suparnicima i njihova etiketiranja unutarnjim neprijatelja Hrvatske. Naime, HDZ već više od dvije godine prikazuje opoziciju kao antizapadnjačkog, anti-EU, antihrvatskog te antiukrajinskog aktera, koji svjesno ili nesvjesno radi za interese Rusije te tvrde da će svojim idejama i politikama izolirati Hrvatsku na međunarodnoj političkoj sceni. U čak 120 objava oporba je nazivana “ruskim igračima”, “ruskim agentima”, “putinofilima” i “rusofilima”. Za predsjednika Milanovića u kampanji za europarlamentarne izbore HDZ je navodio da je “Grbinov proruski, antieuropski stric”, “međunarodno izolirani idol ljevice”, te da je “vrhovni lažljivac koji radi za strane interese”.
U kampanji za europske izbore, Možemo je kritizirao ekstremnu desnicu da radi na slabljenju Europe i u korist europskim rivalima, kao što je Rusija. MOST i SDP u kampanji za europske izbore nisu se više referirali na Ukrajinu ni Rusiju, dok su ranije imali takvih objava.
Gong je analizirao službene Facebook stranice političkih stranaka, s ciljem utvrđivanja koliko se tema ruske invazije na Ukrajinu koristi u političkom prostoru. Pokazalo se da se u obračunavanju s političkim suparnicima često koristi optužba za ruski utjecaj, te da u tome prednjači vladajući HDZ. Upotrebom CrowdTangle alata za nadziranje digitalnog sadržaja prikupljene su Facebook objave sa službenih stranica najrelevantnijih političkih stranaka (HDZ, SDP, Možemo, MOST, Domovinski pokret i Pravo i Pravda), nastale u periodu od izbijanja rata u Ukrajini do srpnja ove godine (24. veljače 2022. – 16. srpnja 2024. godine). U prethodnoj analizi obuhvatili smo period od 24. veljače 2022. do 16. travnja 2024. koju smo sada nadopunili i podacima iz kampanje za europske izbore.
Podsjećamo, Gong je nakon parlamentarnih izbora objavio prvi dio analize političke komunikacije stranaka na Facebooku o korištenju ruske invazije za političke obračune. Rezultati te analize dokazali su isti trend – HDZ je svoje političke protivnike na svom službenom profilu okarakterizirao kao “Ruske agente”, “ruske diverzante”, “ruske igrače”, “rusofile”, “putinove mališane”, “putinofile” – i to je narativ kojeg vodeća stranka koristi od veljače 2022. godine.
Ostale stranke pak referiranjem na rusku invaziju su ili optuživale HDZ da koristi Ukrajinu kao izliku da izbjegne kritike za svoje korupcijske afere (SDP, Možemo, MOST), ili su promovirale antiglobalističke i anti-EU stavove (Domovinski pokret, Pravo i pravda).
Slobodni i pravedni izbori temelj su za pravilno funkcioniranje svake demokracije. U vrijeme velikih sukoba poput rata u Ukrajini, koji je značajno zaoštrio međunarodne odnose na globalnoj razini, raste svijest o nužnosti jačanja zaštite integriteta izbora zbog sve većih mogućnosti stranog uplitanja.
No strah od stranih uplitanja u izbore može rezultirati i time da se teza o “ruskim igračima”, koristi kao izraz netrpeljivosti prema političkim suparnicima. Dobar primjer toga su HDZ-ove objave na službenoj Facebook stranici stranke u veljači 2024. godine, kada su, osvrćući se na prosvjed oporbe na Markovom trgu, opozicijske stranke ali i okupljene građane i građanke, neutemeljno optuživali da predstavljaju “rusofile” i “putinofile”.
U proširenoj analizi komunikacije političkih stranaka na temu ruske invazije od 8.362 Facebook objave na službenim stranicama promatranih političkih stranaka, izdvojeno je njih 613 koje su u sebi sadržavale ključne riječi “Putin”, “Ukrajina”, “Rusija”, “ruski”, emoji “ruska zastava”, “rusofil” te “putinofil”, zajedno s njihovim jezičnim modulacijama. Od 613 izdvojenih objava, koje su se referirale na rusku invaziju na Ukrajinu, njih 180 je korišteno kako bi se kritiziralo političke suparnike, predstavljajući ih kao “ruske igrače”, s ciljem srozavanja njihovog političkog imidža i reputacije. Takvo je korištenje teme ukrajinskog rata bilo najprisutnije u drugoj polovici 2022. godine te u prvom kvartalu 2023. godine, iako se pojavljuje i u 2024. godini. Takvi narativi bili su dominantniji u predizbornoj kampanji za Sabor nego li u onoj za Europski parlament. Pritom se, po korištenju teme Rusije za kritiziranje političkih suparnika, među promatranim političkim strankama najviše istaknuo HDZ, koji je u promatranom periodu ukupno objavio 120 objava takve naravi, drugi je SDP s 25 objava, dok je treći Domovinski pokret sa 16.
(nastavlja se)
Đ.K.