VUKOVAR, Stupanjem na snagu Uredbe o uslužnim područjima definirano je 41 uslužno područje u Republici Hrvatskoj čime će se broj aktivnih vodovoda sa sadašnjih 150+ svesti na svega 41 isporučitelja vodnih usluga.
Pripajanje Komunalija d.o.o. Ilok Vukovarskom vodovodu značajan je korak prema efikasnijem upravljanju vodnim resursima i poboljšanju infrastrukture na ovo uslužnom području. Ovaj potez odražava širu strategiju modernizacije i integracije usluga sa ciljem povećanja kvalitete usluge, smanjenja troškova i najbitnije dugoročne održivosti sustava vodoopskrbe i odvodnje.
Provedbom ovog pripajanja Vodovod grada Vukovara vršiti će isporuku pitke vode u gradu Vukovaru i gradu Iloku te općinama Bogdanovci, Tompojevci, Trpinja, Borovo, Negoslavci, Lovas što čini više od 40.000 stanovnika prema zadnjem popisu stanovništva. Da bi se isporuka nesmetano odvijala biti će potrebno održavati ukupno gotovo 700 kilometara vodoopskrbe mreže i gotovo 280 kilometara mreže odvodnje uz svu potrebnu opremu (stanice za povećanje tlaka, crpne stanice), održavati 5 uređaja za pročišćavanje otpadnih voda te crpilišta i pogone za preradu vode u Vukovaru i Iloku. Također ovim pripajanjem sa trenutnih 92 zaposlenih djelatnika društvo će brojati 112 djelatnika koji će o svemu prethodno navedenom brinuti kako bi se zadržala postojeća kvaliteta isporuke vodnih usluga.
„Konsolidacija resursa omogućava ulaganje u modernizaciju infrastrukture, što vodi do efikasnijih i pouzdanijih sustava vodoopskrbe i odvodnje. Kombiniranjem najboljih praksi iz oba poduzeća, cilj nam je implementirati održivije metode upravljanja vodnim resursima, što je ključno za dugoročnu zaštitu okoliša. Također, Integracija operativnih postupaka i administrativnih usluga dovodi do smanjenja birokracija, a resursi se mogu bolje raspodijeliti tamo gdje su najpotrebniji“, kaže direktor Vodovoda Grada Vukovara Dario Tišov.
Spajanje dvaju Društava doprinosi nižim troškovima poslovanja po jedinici što će omogućiti ulaganje u dodatna poboljšanja kvalitete vodnih usluga na cijelom uslužnom području. Jedan od ključnih razloga za ovu integraciju je financijska i operativna održivost. Integracijom dvaju društava omogućuje se centralizacija upravljanja, optimizacija operativnih troškova i poboljšanje kvalitete usluge za krajnje korisnike. Vodovod grada Vukovara je i do sada modernizacijom sustava poput uvođenja naprednih tehnologija za nadzor i održavanje mreže, utjecao na smanjenje broja kvarova i hitnih intervencija, a brzom reakcijom i sanacijom kvarova pozitivno utjecao na životni standard svih naših korisnika.
„Obzirom na provedbu pripajanja i procese koji su prethodili i koji slijede, cilj nam je u budućem razdoblju nastaviti ulagati u djelatnike, razvoj vodnih građevina, strojeve i opremu koju koristimo za rad, a sve sa ciljem kako bi našim korisnicima pružili još kvalitetniju uslugu“, rekao je Tišov.
Jedan od prioriteta je i rad na smanjenju gubitaka. Prosječni gubici u RH iznose više od 50% dok prosječan gubitak u sustavu Vodovoda grada Vukovara u protekle 4 godine iznosi nešto više od 23% što ga svrstava među vodeće vodovode u RH. Nakon provedenog pripajanja i nešto većeg gubitka koji je imalo društvo Komunalije Ilok, cilj je zadržati gubitke u rasponu ekonomski prihvatljivih.
Provedba pripajanja omogućuje Vodovodu grada Vukovara da povuče sredstva iz EU fondova namijenjenih za poboljšanje infrastrukture.
„Trenutno imamo više aktivnih projekata za koje očekujemo uporabne dozvole do kraja godine dok za neke očekujemo završetak u prvom kvartalu iduće 2025. godine. Također ove godine donosimo četverogodišnji plan gradnje vodnih građevina i plan poslovanja koji će biti podloga za buduće projekte ukoliko osiguramo izvore financiranja. Jedan od ključnih projekata koji ima direktan utjecaj na poslovanje društva je nova solarna elektrana na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda kojom bi ponovno anulirali moguća buduća poskupljenja i troškove energenata, a time bi si stvorili prostor za dodatna ulaganja kojima bi direktno utjecali na smanjenje gubitaka u vodovodnoj mreži“, kazao je Tišov.
Ovo pripajanje simbolizira sinergiju i zajedničke napore prema pružanju kvalitetnijih usluga, očuvanju okoliša i ekonomskom napretku za sve naše korisnike vodnih usluga. Također predstavlja strateški korak prema dugoročnoj održivosti i modernizaciji vodoopskrbe na cijelom uslužnom području. Očekuje se da će ovaj proces dovesti do poboljšanja infrastrukture, smanjenja troškova i osigurati kvalitetniju uslugu svim korisnicima. Kroz jačanje regionalne suradnje i ulaganje u modernizaciju sustava, ovaj potez doprinosi jačanju ekoloških standarda te omogućava održiv razvoj cijele zajednice.