GUNJA, Osnovna škola „Antun i Stjepan Radić“ Gunja ove školske godine uključila se u europski projekt poticanja čitanja „Naša mala knjižnica 3“ koji provodi nakladnička kuća „Ibis grafika“.
Europski projekt “Naša Mala Knjižnica” osmišljen je s ciljem promicanja čitanja među djecom, poticanja ljubavi prema knjigama i upoznavanja zajedničke kulturne baštine zemalja-partnera. Sadrži niz aktivnosti koje će djeci pružiti jedinstvenu priliku za upoznavanje s književnošću drugih kultura, te će omogućiti učiteljima, knjižničarima, odgojiteljima i roditeljima alate i resurse za poticanje čitanja. U ovom međunarodnom projektu sudjeluje 7 zemalja: Slovenija, Hrvatska, Estonija, Italija, Sjeverna Makedonija, Grčka i Poljska.
Projekt je podijeljen u tri projektne skupine: NMK 1 (predviđen je za najmlađu dobnu skupinu koja uključuje djecu vrtićkog (4-7 godina) i ranog školskog uzrasta (1.razred OŠ), NMK 2 (predviđen je za djecu školskog uzrasta od 2. do 4. razreda) i NMK 3 (predviđen je za djecu viših razreda osnovne škole).
U gunjanskoj osnovnoj školi ove godine će se provoditi program NMK 3, koji je predviđen za djecu viših razreda osnovne škole. Program NMK 3 sastoji se od 6 romana za mlade čija je tematika suvremena i zanimljiva. Osim knjiga, u paketu dolaze interaktivni Dnevnici čitanja čiji su zadaci usmjereni na građanski, medijski i komunikacijski odgoj. Autorica zadataka je stručna suradnica profesorica hrvatskoga jezika. Dnevnici čitanja dijelom su kompleta za više razrede osnovne škole. Za svaki razred kreiran je drugačiji Dnevnik čitanja koji svojim zadacima odgovara razvojnoj dobi učenika. NMK 3 sadrži knjige za širi raspon dobi čitatelja. Dnevnici će stoga mlađe čitatelje (u 5. ili u 6. razredu) na jednostavniji i jasniji način uvesti u (malčice) kompliciraniju knjigu. Svaki je Dnevnik kreiran u skladu s lektirnim zahtjevima, a pojedine zadatke moguće je integrirati i u predmetnu nastavu jezika, povijesti, geografije, prirode, likovne kulture ili građanskog odgoja. Kreativni i domišljati zadaci odnose se i na medijsku kulturu, suvremenu popularnu kulturu u glazbi i likovnoj umjetnosti. Potiču korištenje raznih medijskih alata i aplikacija, dok istovremeno potiču učenike na kreativno izražavanje pisanjem. Na taj se način učenike uvodi u dosad neistražene forme poput eseja, kako bi se mogli okušati u konkretnom pisanju i obrazlaganju vlastitog mišljenja, potičući pritom istraživački rad u skladu s dobi i mogućnostima djece.
Ove godine u projektu čitaju se romani: Modri Portugalac (slovenski autor: Peter Svetina), Ynari: djevojčica s pet pletenica (afrički autor Ondjaki, pravim imenom Ndalu de Almeida), Loranča(švedska autorica: Barbro Lindgren), Mjesec kao zlatna lađa (estonski autor Juhani Püttsepp), Zamijenjen (litavska autorica Kotryna Zyle) i Blještavka (autorica Špela Frlic).
„Očekuje nas mnogo mističnih i intrigantnih romana i veselimo se našim zajedničkim trenucima koje ćemo provesti s učenicima kroz ovaj projekt“, poručuju voditeljice projekta Anita Tufekčić, Tamara Gutić Filipović i Josipa Koprtla.