Osmi Dani medijske pismenosti, u organizaciji Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, održat će se od 7. do 13. travnja 2025. godine, a fokus je stavljen na razvijanje svijesti kod djece i mladih o digitalnom otisku koji stvaraju svojim objavama na internetu i društvenim mrežama, zaštitu privatnosti te edukaciju o dezinformacijama i provjeravanju informacija.
„Sve što se aktualno događa u svijetu samo potvrđuje da naš zadatak mora biti sustavna podrška u osnaživanju vještinama medijske pismenosti i stvaranje uvjeta da svi možemo učiti i informirati se o tome kako pronaći relevantnu informaciju i zaštiti se od dezinformacija. U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti omogućili smo pokretanje sustava provjere točnosti informacija, koji vode neovisni provjeravatelji, te smo i na taj način omogućili još jednu platformu koja građanima može pomoći u pronalasku vjerodostojnih informacija, u okruženju brojnih informacija, ali i dezinformacija s kojima se svakodnevno susreću”, kazala je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek sudjelujući na konferencija za medije na kojoj je najavljen početak 8. Dana medijske pismenosti .
Po riječima državne tajnice u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Zrinke Mužinić Bikić, medijska pismenost u školama ključna je za razvoj kritičkog mišljenja i sposobnosti analize medijskih sadržaja među učenicima te je sve važnija tema u eri digitalizacije i informacijske preplavljenosti.
„Suočeni s današnjom i nadolazećom tehnologijom, u eri društvenih mreža, preplavljeni informacijama i brzim širenjem dezinformacija, građanima su više nego ikada potrebna znanja koja im omogućuju da se u online svijetu zaštite od manipulacija i prevara, da prepoznaju dezinformacije te da zauzmu kritičku neovisnost u odnosu na medije i društvene mreže. Stoga pravo na medijsko obrazovanje, odnosno mogućnost osnaživanja vještinama medijske pismenosti za građane treba biti jednako pravo kao i imati pravo na informaciju ili slobodu izražavanja”, kazao je zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije Robert Tomljenović.
Govorila je i Luisa Brumana, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku ustvrdivši kako internet i razvoj digitalnih tehnologija donose brojne prednosti u našu svakodnevicu – prilike za povezivanje, učenje i napredak, ali su tu i izazovi koje ne smijemo zanemariti. “Tih su izazova svjesni i mladi, koji ističu da ih zabrinjavaju mrežno nasilje, utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje, dezinformacije i krađa osobnih podataka. Kako bismo koristili prednosti digitalnih tehnologija, a smanjili rizike, potrebno je razvijati vještine iz područja medijske pismenosti”, kazala je Brumana.
Kako navode organizatori, u okviru Dana medijske pismenosti održat će se brojna događanja – panel-rasprave, projekcije, predavanja i radionice u vrtićima, školama, na fakultetima, u knjižnicama, kinima i drugim ustanovama. Popis svih događanja dostupan je OVDJE.
Dane medijske pismenosti pokrenuli su 2018. godine Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku kako bi educirali i informirali djecu, roditelje, odgojitelje i nastavnike na području medijske pismenosti. Dani medijske pismenosti platforma su za suradnju i razvoj projekata medijske pismenosti te podršku edukatorima razvojem materijala za medijsko obrazovanje, a provode se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Od 2018. do 2024. godine Dani medijske pismenosti uključili su preko 137.000 djece, mladih i odraslih u više od 2500 događanja.