Završnom konferencijom, održanom u maloj gradskoj vijećnici, nakon četiri godine okončan je projekt pod nazivom „Osiguranje pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju u Vinkovcima II“. Kako je rečeno tijekom konferencije kroz projekt je osigurano lakše praćenje nastavnih programa učenicima u potrebi čime je ispunjen glavni cilj.
Voditeljica projekta Marina Karačić pojasnila je kako se radi o projektu vrijednome 5,8 milijuna kuna od čega je 92% sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda, dok je ostatak nominiran u državni Fond za sufinanciranje od čega je Grad sudjelovao sa 139. 000 kuna. Projekt se provodio od 21. kolovoza 2017. godine do 20. kolovoza 2021. godine. Nositelj projekta bio je Grad Vinkovci dok su partneri u projektu OŠ A. G. Matoš, OŠ B. Kašić, OŠ J. Kozarac, OŠ I. G. Kovačić, OŠ I. Mažuranić, OŠ Nikola Tesla i Agencija za razvoj i investicije grada Vinkovaca VIA.
„Započeli smo projekt s ciljem da osiguramo pomoćnike u nastavi za 32 djece. Međutim, mi smo taj broj dostigli već u prvoj školskoj godini da bi ta brojka iz godine u godinu rasla. Osjetan je broj djece koji imaju potrebe za pomoćnike u nastavi ili za stručne komunikacijske posrednike. Ukupno je 59 djece prošlo kroz projekt koji završavamo“, rekla je Karačić.
Dodaje i kako su tijekom provedbe projekta zapazili novinu da dvoje djece, s obzirom na potrebe, imaju jednog pomoćnika s čime se smanjuje broj asistenata, no raste broj takve djece.
„Isto tako imamo i jedan broj djece za koje stručne službe škole procijene da im pomoćnik više nije potrebna, što zaista veseli i potrebno nam je kroz ovakve projekte kako bismo djecu integrirali u sustav, a ulogu pomoćnika i komunikacijskih suradnika preuzimaju njihovi vršnjaci odnosno školski prijatelji”, istaknula je Karačić.
Kroz projekt je uočeno i kako je primjetan sve manji interes za zapošljavanje u ovom zanimanju zbog male satnice tako da Agencija VIA komunicira prema resornom Ministarstvu i taj problem kako bi se postiglo optimalno rješenje.
Dario Dragin, ravnatelj Osnovne škole Antun Gustav Matoš, koja je kao partner uključena u projekt, rekao je kako je danas na razini grada potreba za već četrdesetak učenika od čega samo u školi u kojoj je ravnatelj za njih 29.
„Zadovoljna su i djeca i roditelji koji i traže pomoćnike u nastavi. Uglavnom su to pozitivna iskustva. Sve funkcionira besprijekorno pri čemu naglašavam da je uloga asistenata pomoć u svakodnevnim aktivnostima od dolaska u školu, odijevanja, odlaska na toalet ili nastavu tjelesnog do pomoći pri pisanju kod primjerice grafomotoričkih problema”, pojasnio je Dragun.
Direktorica Agencije VIA Danijela Slipčević kazala je kako su glavni ciljevi podciljevi projekta ostvareni već u prvoj godini njegove provedbe i to od individualne podrške, jačanja znanja i kompetencija samih pomoćnika u nastavi do poticanja vršnjačke podrške i senzibiliziranja javnosti.
„Ovo nam je jedan od najznačajnijih društveno-socijalnih projekta jer smo za 59 djece koji su dio najranjivijih društvenih skupina osigurali inkluziju u samo društvo. Posebno zahvaljujem pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima koji su našoj djeci olakšali osnovnoškolske dane. Želim napomenuti i kako se suradnja Grada i partnera VIA-e te svih vinkovačkih osnovnih škola nastavlja i naredne školske godine“, rekla je Slipčević.
Završnoj konferenciji projekta nazočio je i zamjenik gradonačelnika Vinkovaca Josip Romić koji je rekao kako je Grad, kao nositelj projekta, izuzetno zadovoljan projektom kroz koji je u tijeku protekle četiri godine prošlo 59 učenika s teškoćama u razvoju i 71 pomoćnik u nastavi. Napomenuo je i kako se potrebe za pomoćnicima u nastavi povećavaju te da je Grad Vinkovci radi toga objavio i Javni poziv.
„Imamo sve više potreba za pomoćnicima u nastavi i shodno tome otvoren je Javni poziv koji traje do 24. kolovoza. Pozivam sve zainteresirane da se prijave na Natječaj za 37 pomoćnika u nastavi i 2 stručna komunikacijska posrednika, primjerice prevoditelja znakovnog jezika, tijekom idućih godinu dana za 49 osnovnoškolaca“, rekao je Romić.