Od gospodarskog tekstilnog diva i tvrtke s 4.400 zaposlenih do ugašene i zaboravljene tvornice

Foto: Gradski muzej Karlovac

DUGA RESA, Kada se govori o nestalim gospodarskim subjektima Pamučna industrija Duga Resa jedan je od gospodarskih subjekata koji je ostavio dubok trag u Hrvatskoj. Dovoljno je reći kako se radi o tvornici koja je osnovana prije 140 godina i koja je desetljećima dalje bavila se šivanjem donjeg rublja, pidžama, odjeće i drugih tekstilnih artikala. Njihovi proizvodi mogli su se kupiti širom svijeta, a bili su poznati po inovativnosti i kvaliteti.

O kakvoj i kolikoj proizvodnji je bilo riječ dovoljno je napomenuti kako je tvornica u svojim „zlatnim godinama“ zapošljavala oko 4.400 radnika.

Povijest ove tvornice više je nego bogata jer se radi o tvornici koju je još 1885. godine pokrenuo bečki veletrgovac Josef Jerusalem zajedno s ortacima da bi ona već godinu dana kasnije postala dioničko društvo. U godinama koje su dolaze tvornica je rasla i razvijala se tako da je preobrazila ne samo Dugu Resu nego i cijeli taj dio. I prije Drugog Svjetskog rata tvornica je imala ogroman značaj tako da je svoju najveću produktivnost zabilježila 1937. godine kada su radnici u pogonima tvornice proizveli čak 15,2 milijuna metara tkanina i 4.500 tona industrijske pređe. U to vrijeme tvornica je zapošljavala oko 2.300 radnika koji su zajedno sa svojim obiteljima besplatno stanovali i radničkim stanovima, a na raspolaganju su imali trgovinu, školu i bolnicu. Tvornica je nastavila raditi i u vrijeme Drugog Svjetskog rata ali je tada proizvodnja bila prilagođena vojnim potrebama.

Tvornica svoje širenje i razvijanje nastavlja i poslije Drugog Svjetskog rata ali sada u novim ekonomskim uvjetima i kada postaje državna. Raste i broj zaposlenih tako da je Pamučna industrija Duga Resa postala najveća tekstilna industrija na području Hrvatske. U tim godinama dolazi i do 4.400 zaposlenih što je maksimalan broj zaposlenih ovog tekstilnog diva iz Duge Rese.

Odjevni predmeti iz Duge Rese proizvodili su se i za domaće i za inozemno tržište, a u isto vrijeme su i širili asortiman svojih proizvoda kako bi doprli do što većeg broja ljudi i kupaca.  Službeni podaci kažu kako su 1989. godine investirali u liniju najmodernijih tkalačkih strojeva, a pogone su imali i u Bosiljevu i Generalskom Stolu. Međutim, umjesto daljeg širenja i razvoja tvrtka je sve više propadala i polako ali sigurno se gasila.  

Naime, i Pamučnu industriju Duga Resa pogodile su globalne ekonomske promjene, razne krize, novi igrači na tekstilnom tržištu pa su tako i proizvodni rezultati tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća bili sve slabiji. Došlo se do te točke da bi 1990. godine proglasili stečaj kada je polovica radnika dobila otkaz.

Dolazi i do Domovinskog rata kada su pogoni tvornice bili oštećeni i proizvodnja dodatno pogođena. Nije pomogli niti pretvorba u dioničko društvo da bi 2002. godine bio pokrenut još jedan stečajni postupak kada je uslijedio novi val otkaza. Taj postupak je okončan 2015. godine kada je tvornica poslije 131 godine postojanja i rada bila i službeno ugašena.

U međuvremenu pogone tvornice kupuju razne tvrtke, a nešto i sam grad Duga Resa. Na tim prostorima danas postoje prostori tri tvrtke, a krajem prošle godine najavljeno je i kako će u jednom od pogona nekadašnjeg tekstilnog diva proizvoditi dijelovi za suncobrane i zaposliti stotinjak radnika. Neki od pogona su i srušeni, a na prostoru jednog od nekadašnjih objekata je podignuta i proizvodna hala jedne inozemne kompanije.

Danas, 140. godina od osnivanja tvornice o prošlosti tvornice iz Duge Rese govore još samo oni najstariji koji se sjećaju prepunih tvorničkih hala, raznih strojeva i rada u proizvodnji. Isto tako o prošlosti nekadašnjeg gospodarskog diva može se saznati više u muzeju, a postoje i neki video zapisi i fotografije koje se mogu pronaći.