Međunarodni dan žena obilježava se u sjećanje na prosvjed kojim su tekstilne radnice 8. ožujka 1857. u New Yorku zatražile bolje uvjete rada i veće plaće. Najpoznatija demonstracija održana je 1908. godine u New Yorku na kojoj je marširalo više od 15 tisuća žena za bolje plaće i pravo glasa. Dvije godine poslije u Kopenhagenu „Socijalistička Internacionala“ ustanovila je Međunarodni dan žena koji je sljedeće godine obilježen u brojnim državama Europe.
Iako se čini da su muškarci i žene u hrvatskom društvu jednaki, brojni pokazatelji to demantiraju. Po navodima pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić, u Hrvatskoj je rodna diskriminacija široko prisutna, uz učestalo nasilje te brojne stereotipe i predrasude.
Po podacima Ženske mreže Hrvatske prošle je godine u Hrvatskoj ubijeno devet žena, a u posljednjih 20 godina čak 400. Ističu kako je prošle godine prosječna neto plaća za žene bila za 66 eura manja nego prosječna neto plaća muškaraca dok je prosječna mirovina muškaraca čak 20 posto veća od prosječne mirovine žena.
U povodu Međunarodnog dana žena, četrdesetak ženskih udruga i organizacija na zagrebačkom Markovu trgu održat će akciju ”Sigurne na radnom mjestu, slobodne od zlostavljanja” te predati zahtjeve Vladi za hitno rješavanje tog problema.
Održat će se i tradicionalni noćni marševi u Zagrebu, Šibeniku, Splitu, Osijeku, Rijeci i Zagrebu kao i niz drugih manifestacija diljem zemlje.