Što je u stvari medijska pismenost?
Medijska pismenost je sposobnost procjene informacija do kojih dolazimo na internetu. To primjerice znači prepoznati nešto sto bi čitatelje moglo dovesti u zabludu (dezinformacije) ili nešto što je namijenjeno ismijavanju nečega (satira).
Radi se o vještini koju treba razvijati. Kada su u pitanju djeca odgovornost odraslih je dati im alate za provjeru činjenica ili načine traženja podrške. Kako djeca rastu i sve bolje uvježbavaju ovu vještinu, tako će naučiti mudro i oprezno pristupati informacijama koje vide na internetu.
Utvrdimo prvo što su “činjenice” i “izvori” i zašto su važni.
Možda je najbolje započeti jednim od najmoćnijih pitanja u novinarstvu: kako to znaš? Zamisli da nekome kažeš da je tri sata popodne, a oni te pitaju “kako to znaš?” Vjerojatno ćeš im pokazati na sat na zidu, pametni sat na ruci ili na telefon. Sve su to valjani odgovori, jer sve nabrojano su izvori za određivanje vremena koji mogu potvrditi tvoju izjavu, odnosno činjenicu koju iznosiš.
No, ako samo tvrdiš da je tri sata popodne, a u blizini nema ure koja će to i potvrditi, nego svoju tvrdnju temeljiš na kvaliteti popodnevnog svjetla ili svom osjećaju, ti u stvari iznosiš svoje mišljenje. Mišljenja su korisna za uvjeravanje, ali pažljivi čitatelji ili slušatelji zahtijevat će dokaze koji će mišljenje i potkrijepiti. Recimo, sat.
Ako se tvoja tvrdnja da je tri sata popodne i vrijeme koji pokazuje neki sat poklapaju, radi se o potvrđenoj činjenici u koju ne bi trebalo sumnjati. Ili?
Nastavimo razvijati tu priču.
Dakle, sat je izvor… ali što se događa kada sat ne valja? Neki satovi žure ili kasne; neki ostanu bez baterije pa potpuno prestanu raditi; a neke druge je vrlo jednostavno pogrešno namjestiti. Što učiniti ako misliš da sat možda nije točan? Možeš pokušati pronaći drugi izvor da podupreš ili opovrgneš ono što sat govori. Na primjer, možeš se poslužiti aplikacijom ili web stranicom koja prikazuje točno, službeno vrijeme prema atomskom satu za bilo koju vremensku zonu. I time bi se završio postupak potvrđivanja iznesene činjenice kao istinite.
Na jednak način bi trebalo pristupiti i mnogim drugim informacijama koje dopiru do nas.
(nastavlja se)
Gordana Ilić Ostojić