Iz Ministasrtva poljoprivrede izvijestili su kako je 23. lipnja potvrđen novi slučaj afričke svinjske kuge u odstrijeljene divlje svinje na području lovišta u Gradištu.
Dokaz je to, navode iz ministarstva, kontinuirane cirkulacije virusa afričke svinjske kuge u ovom području što predstavlja trajnu prijetnju za uzgoje svinja.
“U tu svrhu ponovno skrećemo pozornost uzgajivačima svinja i subjektima koji se bave stočarstvom na to kako mogu izbjeći kontaminaciju i zaštititi svoja poljoprivredna gospodarstva i stoku, prepoznati simptome bolesti te je u slučaju sumnje na zarazu prijaviti nadležnim institucijama s ciljem da se ojačaju mogućnosti ranog otkrivanja bolesti i produbi razumijevanje o potrebnim biosigurnosnim mjerama”, napominju.
Ljetni mjeseci povećavaju rizik od pojave ove bolesti – potreban dodatan oprez od srpnja do listopada
Budući da izbijanje epidemije afričke svinjske kuge, za koju ne postoje ni lijek niti cjepivo, može nanijeti značajnu gospodarsku štetu, pravovremeno prepoznavanje, sprječavanje i prijavljivanje slučajeva od ključne su važnosti za suzbijanje ove bolesti.
Afrička svinjska kuga brže se širi ljeti uslijed većih migracija životinja pa tako i pojačane aktivnosti divljih svinja, zatim većih migracija ljudi zbog turizma i posljedično povećanog prometa hranom koji donosi turizam.
Hrvatska je pretrpjela ogromne ekonomske štete zbog epidemije afričke svinjske kuge tijekom 2023. godine, kada je bilo zaraženo više od 1100 objekata, a svinjogojci i danas osjećaju posljedice ove epidemije, navode iz resornog ministarstva dodajući kako je da bi se spriječilo širenje ove bolesti nužna provedba svih mjera propisanih od ministarstva, posebno mjera biosigurnosti koje su jedini, učinkovit način sprječavanja unosa i širenja virus afričke svinjske kuge u uzgojima svinja.